Ministr Babiš navrhne vládě, aby stát půjčil OKD 700 milionů korun

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předloží vládě návrh, aby stát těžební společnosti OKD, která je v úpadku, půjčil 700 milionů korun. Návrh smlouvy by měl být hotov do konce týdne, vláda by o ní měla jednat 27. července. Babiš to dnes řekl novinářům po jednání s vedením OKD v Karviné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Nejlepší pro společnost bude podle ministra Babiše restrukturalizace, stát bude mít zájem, aby měl v managementu svého člověka.

S Babišovým návrhem půjčit OKD 700 milionů korun nesouhlasí pravicová opozice. "Ze svého by jim nepůjčil určitě. Z peněz daňových poplatníků ano. Bylo by fér říct, že je to stejné, jako vyhodit 700 milionů," řekl ČTK exministr financí a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Že nepůjde o půjčku, ale spíše o dar, si myslí i místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Předlužená OKD podle ní nebude nikdy schopna státu peníze vrátit. Soudí, že stát má a může řešit důsledky krachu firmy třeba formou rekvalifikačních kurzů pro horníky nebo snahou přivést do regionu investory.

Návrh se chystá Babiš předložit vládě příští týden. Půjčka by podle něj měla být použita už na srpnové výplaty horníků. "Ten požadavek na srpen, jak jsem to pochopil, je kolem 130 milionů korun," uvedl Babiš.

Vedení OKD chtělo od státu půjčit až miliardu korun. Společnost podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh, potýká se s nedostatkem hotovosti. Dluží víc než 17 miliard, závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme