Ministr Bendl chystá dlouhodobou strategii zemědělství

České zemědělství by se mělo v delším časovém výhledu - do roku 2020 - soustředit na upadající živočišnou výrobu a pěstování ovoce a zeleniny. Dlouhodobou strategii pro tuto oblast představil šéf resortu Petr Bendl (ODS).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bendl 14.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

"Klíčová je podpora živočišné výroby a její přínos v oblasti pracovních příležitostí, potom podpora ovocnářství a zelinářství, které má v České republice tradici a šanci na významný rozvoj, a ochrana půdy a vše, co s ní souvisí,“ vyzdvihl ministr Bendl hlavní priority z připravovaného dokumentu.

Nutné je podle něj také zajistit, abychom byli soběstační v zajištění základních potravin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na dlouhodobou strategii českého zemědělství jsme se v Ozvěnách dne ptali ministra Petra Bendla a šéfa Agrární komory Jana Veleby

„Samozřejmě tím říkáme, že chceme změnit trendy, které naše potravinářství a zemědělství za posledních sedm let nabralo, že se chceme bavit, možná už pět minut před dvanáctou, o tom, jak podpořit některé oblasti, ve kterých nás konkurenčně válcují Němci a začínají i Poláci,“ řekl šéf resortu zemědělství v Ozvěnách dne.

Strategie by měla být hotová nejpozději za půl roku a poté ji by ji měla dostat na stůl vláda. Předtím o ní chce ministerstvo obsáhle debatovat se zemědělci a různými nevládními organizacemi.

„Koncepce zemědělství a potravinářství v České republice dlouhou dobu nebyla, v podstatě neexistuje, a tak začínáme pokus o to, abychom hledali nějaký přijatelný kompromis na léta budoucí,“ poznamenal ministr, který by si přál, aby výsledný materiál byl přijatelný i pro opozici.

„Abychom z roku na rok neměnili pravidla a principy, protože v zemědělství není možné plánovat na dva nebo tři roky dopředu. Tady je třeba hledat dlouhodobější vizi,“ uvedl Bendl.

Strategie, jak ji nastínilo ministerstvo zemědělství, má podporu i Agrární komory.

Jan Veleba byl na sněmu Agrární komory v Olomouci opět zvolen jejím prezidentem. | Foto: ČTK

„Za prvé je to po dlouhých letech vůbec nějaká strategie a za druhé, což je klíčové, je to strategie pro růst,“ konstatoval v Ozvěnách dne prezident komory Jan Veleba, podle něhož půjde o naprosto zásadní dokument v letošním roce.

„Tento dokument, pokud bude přijat, by měl do jisté míry sjednotit názorové proudy jak dál s českým zemědělstvím v rámci celého resortu. A pokud se toto stane, a já si myslím, že ano, tak i ten náš hlas v Bruselu bude zcela určitě silnější,“ domnívá se Jan Veleba.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme