Ministr Bendl nevěří, že by se řetězce domluvily na cenách

Cena některých potravin v supermarketech jde nahoru. Je podezření, že řetězce se tak připravují na zvýšení daně z přidané hodnoty po Novém roce. Stoupne na 17 a půl procenta. Ministr zemědělství Petr Bendl ale nevěří, že by se řetězce domluvily na cenách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepravky se zeleninou v supermarketu (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jak ministr řekl v televizi Prima, věc pravidelně konzultuje s antimonopolním úřadem a zatím tomu nic nenasvědčuje.

„Otázku projednáváme poměrně, řeknu, velmi často, každý týden. Není na stole důkaz, který by něco takového potvrzoval,“ uvedl Petr Bendl.

Stínový ministr zemědělství Michal Hašek připomněl, že antimonopolní úřad má kompetence prosadit, aby se řetězce chovaly stejně jako v západní Evropě. Právě jeho strana před rokem a půl prosadila zákon o významné tržní síle, který to umožňuje.

Kvalita českých potravin

Pokud jde o kvalitu potravin, není podle něj v silách politiků, aby zařídili nápravu. Prohlásil to v televizi Prima:

„Já si myslím, že to je především o setrvalém tlaku spotřebitelů. A my tady nejsme od toho, abychom uregulovali jako politici – ať už pravicoví, levicoví, ministr zemědělství nebo někdo jiný – ten trh nějakými nadměrnými regulacemi,“ řekl Michal Hašek.

Srovnání českých potravin a potravin v Německu, které nedávno provedly Hospodářské noviny, vy se dalo vyjádřit slovy „stejná cena – různá kvalita“.

Zlepšení kvality potravin na trhu je jedna z priorit, které zítra představí ministr zemědělství. V televizi Prima uvedl, že bude chtít, aby se zlepšily kontroly České zemědělské a potravinářské inspekce. Nesouhlasí ale s tím, že by se u nás prodávaly méně kvalitní potraviny než jinde v Evropě.

„To, že vytáhneme z těch stovek milionů produktů jeden, který takhle zvedneme a řekneme: ‚Podívejte se, jak je to u nás špatné, to není pravda. V České republice se vyrábí velké množství vysoce kvalitních výrobků, které vyvážíme po celé Evropě. Kdyby to nebylo kvalitní, tak se to tam nikdy neprodá,“ uvedl Petr Bendl.

Jana Zemanová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme