Ministr financí odmítá snížení spotřební daně na pohonné hmoty

Ceny pohonných hmot stále rostou. Průměrná cena benzinu se dnes vyšplhala v průměru na 31 korun za litr. Během jediného týdne se tak zvýšila o 1,60 Kč. U některých čerpacích stanic se ale litr benzinu prodává i za více než 34 korun. Řada prodejců totiž během víkendu zvedla ceny pohonných hmot i o více než tři koruny na litr. Je možné, že podraží letenky, ale také autodoprava. Zatímco česká vláda neuvažuje o snížení spotřebních daní u benzinu a nafty, v Polsku budou nižší daně už příští týden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpání benzinu do auta

Čerpání benzinu do auta | Foto: www.nethirlap.hu

Podle analytika společnosti Colosseum Kamila Bednáře je skokové zdražení benzinu jednoznačně následkem řádění hurikánu Katrina: "Hurikán omezil těžbu ropy v Mexickém zálivu. Dovoz ropy do Spojených států ale především způsobil výpadek činnosti několika amerických rafinérií. Trhu s benzinem v USA tak hrozí deficit nabídky. Americké firmy na to zareagovaly prakticky okamžitě a začaly skupovat benzin, kde se dá, především v Evropě."

Vysoká poptávka by měla brzy opadnout a zdražování pohonných hmot by proto už nemělo pokračovat. "Proti dalšímu výraznému růstu cen mluví to, že ceny ropy přestaly růst a koruna vůči dolaru výrazně posílila. Neočekávám proto, že by ceny vystoupily až k často uváděným 35 korunám za litr. Tam se může dostat až v horizontu několika měsíců, nikoli dnů či týdnů," říká hlavní ekonom Volksbank CZ Vladimír Pikora.

ODS pro snížení spotřebních daní, vláda proti

I současná úroveň cen pohonných hmot je ale pro řadu lidí a podnikatelů vysoká. ODS chce proto ještě v září sněmovně navrhnout snížení spotřebních daní u benzinu a nafty. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky je ale takový návrh neprůchozí.

"Vláda nemůže snížit spotřební daň z benzinu, protože existují minimální evropské limity pro zatížení v této oblasti. Spotřebitelé by z takového snížení nezískali vůbec nic, protože by ho využili přirozeně prodejci, distributoři a výrobci, aby si zvýšili svůj zisk," uvedl pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál šéf státní pokladny.

Dopady růstu cen pohonných hmot teď analyzuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, které navrhne, jak zdražení kompenzovat sociálně nejslabším. Bohuslav Sobotka tvrdí, že vláda bude reagovat, pokud v důsledku zvýšení cen pohonných hmot dojde ke zvýšení inflace v příštím roce. V tom případě by se zvýšilo životní minimum nebo penze.

"Ale já se domnívám, že stávající krize je dočasná, že souvisí s výpadky kapacit ve Spojených státech. Předpokládám, že během jednoho až dvou měsíců by tento výpadek měl být kompenzován a poté by se ceny měly vrátit k setrvalejší hladině někde kolem 30 korun," míní Sobotka.

Snížit spotřební daň na pohonné hmoty se naopak rozhodli v sousedním Polsku. Už od 15. září by tak daň na litr paliva měla být nižší v přepočtu o korunu osmdesát.

Dražší budou zřejmě některé služby a doprava

Kromě toho, že zaplatí více motoristé, do peněženky sáhnou hlouběji také autodopravci. Tam jde dopad cen přímou cestou. Přesto nám Miroslav Pohl ze Svazu autodopravců Čech a Moravy neřekl nic určitého. "Hledáme přesnou hranici, abychom zdražili o přímé náklady, které nám teď vznikly prudkým zdražením nafty."

Obavy mají také obce. Jde o proplácení linek veřejné dopravy. Starosta Mikolajic na Opavsku Martin Krupa je přesvědčen, že razantní zvýšení cen jízdného by malý obecní rozpočet nemusel zvládnout: "Část úhrady za službu veřejnoprávní dopravy dotuje krajský úřad a část obec. Pokud se krajský úřad k tomu nepostaví čelem, tak obce budou muset zaplatit víc."

Zvýšení cen benzinu se nevyhne ani dopravě vzduchem. Tisková mluvčí Českých aerolinií Jitka Novotná potvrdila, že náklady na letecké palivo tvoří přibližně čtvrtinu celkových nákladů firmy: "Oproti schválenému finančnímu plánu, nám při současných cenách ropy překročí o více než miliardu korun. V tuto chvíli žádné rozhodnutí o navýšení palivového příplatku nepadlo. V první řadě hledáme opatření ke zvýšení výkonnosti a efektivity uvnitř společnosti."

Problémy se mohou dotknout i záchranářů

Zdražení benzínu a nafty prodraží rychlou záchrannou službu. Všechna její ředitelství v republice už začínají počítat, kolik peněz budou muset ušetřit do konce roku, aby nasytili motory sanitek. Pražská záchranná služba bude muset - jen do konce roku - dát na pohonné hmoty asi o půl milionu korun více.

Její ředitel Zdeněk Švarc tvrdí, že se žádné omezení činnosti, ani platů zaměstnanců, nechystá: "V letošním roce dojde k částečné úspoře, a ta by mohla pokrýt náklady, které nám teď vznikly nárůstem cen pohonných hmot. Teoreticky může dojít k tomu, že nebudeme potřebovat víc finančních prostředků, než v rozpočtu na daný rok máme."

Jiné je to ve Středočeském kraji, kde záchranné službě bude do konce roku chybět asi milion korun. Olomoucká záchranka vyčíslila své náklady na nákup dražšího benzínu na téměř čtvrt milionu korun.

Související články:
ODS chce prosadit snížení spotřební daně na pohonné hmoty
Poláci přestavují auta na plynový pohon

Marek Janáč, Vlasta Valentová, Jaroslav Skalický, Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme