Ministr Kuba chce zařadit výkupní ceny solární elektřiny na jednání vlády

Výkupními cenami solární energie se zřejmě bude zabývat vláda. Na její program je chce jako mimořádný bod tento nebo příští týden zařadit ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kuba. Kabinet by podle něj měl zajistit prověření výsledků auditu Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Kuba, nový ministr průmyslu | Foto: Filip Jandourek

Podle auditu byly výkupní ceny solární energie špatně nastavené, a firmy a rodiny proto platí za elektřinu miliardy korun navíc.

„Myslím, že v tomto musí vláda naprosto jasně a silně požadovat, aby proces byl co nejrychleji vyšetřen, aby došlo k objasnění, jestli audit je správný, jestli ta čísla takto jsou, protože v tomto rozsahu je to největší kauza, která se dotýká veřejných financí českých občanů,“ zdůraznil ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výkupními cenami solární energie se zřejmě bude zabývat vláda. Podrobnosti od Věry Masopustové

Vládu bude podle Kuby zajímat také to, kdo výhodný byznys provozuje a komu patří fotovoltaické elektrárny. Problém je v tom, že řada vlastníků těchto slunečních elektráren je anonymních, přestože čerpají státní podporu. To by se mělo, jak se dal ministr slyšet, změnit.

„Přesně to ukazuje, že anonymní akcie do takovýchto procesů naprosto nepatří a že pokud je někdo napojen na veřejné prostředky, tak to musí být čitelné. Proto si myslím, že to musí být bodem na jednání vlády, abychom hledali společně s kompetentními ministry proces, jak bychom i u těchto už vyčerpaných peněz dokázali verifikovat, kam tyto peníze tekly a jestli skutečně k nějakému pochybení došlo,“ podotkl Kuba.

Chce také, aby na akcionáře firem zabývajících se tímto byznysem pamatoval i zákon o zvýšení transparentnosti akciových společností. Ten ale budou poslanci ve sněmovně definitivně schvalovat už tuto středu, takže se to nestihne.

Ekologové odmítají tvrzení Chalupy, že lidé na fotovoltaiku doplatí bilion

Číst článek

Pokud ale návrh projde ve vládní podobě, měly by všechny firmy své akcionáře zapsat do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank, takže by je mohl stát, případně policie dohledat.

Státní podporu fotovoltaiky, ale i energií z jiných alternativních zdrojů ODS dlouhodobě odmítá a před osmi lety příslušný zákon občanští demokraté nepodpořili.

ERÚ se ohradil proti nařčení ze zmanipulování údajů

Energetický regulační úřad se dnes ohradil proti obvinění, že zmanipuloval podklady pro rozhodování Ústavního soudu o solární dani.

Materiály ERÚ pro Ústavní soud označila za zmanipulované výkonná ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová, podle které se v dané věci připravuje trestní oznámení na předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou.

Solární daň ve výši 26 procent napadli provozovatelé fotovoltaických elektráren, soud ale jejich výhrady odmítl a ponechal daň v platnosti. Musilová v neděli prohlásila, že ERÚ poskytl soudu dva různé propočty, které byly "prokazatelně zmanipulované a chybné". Úřad označil tyto výroky za nepravdivé.

Instalovaný výkon slunečních elektráren v ČR 2004 - 2012 | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme