Ministr Kuba: Vláda žádného favorita mezi firmami na dostavbu Temelína nemá

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová jedná v Česku o dostavbě Temelína. Spojené státy chtějí, aby zakázku na vybudování dvou bloků elektrárny získala společnost Westinghouse. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby probíhají jednání mezi českou a americkou stranou standardně, o žádné lobbování se Američané nesnaží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba | Foto: Filip Jandourek

„Při jakékoli příležitosti, kdy se potkáme s diplomaty zemí, jejichž uchazeči se přihlásili do tendru, ta jednání takto probíhají,“ vysvětluje Kuba.

Firmu bude vybírat energetická společnost ČEZ. Ten je zadavatelem veřejné zakázky, vybírá ji podle zákona o veřejných zakázkách. Právě s ní probíhají jednání s uchazeči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba

„Vláda žádného favorita určitě nemá. Bude velmi záležet na tom, aby byla dodaná jasná moderní a bezpečná technologie, za garantovanou cenu a v garantovaných podmínkách. Také je pro nás důležité, aby byl v zakázce co největší podíl českého průmyslu,“ říká Kuba.

Jedním z argumentů Westinghousu proti ruskému konkurentovi Konsorciu MIR 1200 je závislost na Rusku. To podle Kuby nemůže rozhodnout a nahrát Westinghousu – americké firmě vlastněné japonskou Toshibou:

„Já tuto závislost nevidím až tak dramaticky. Myslím, že je to politický argument, který lze použít. Pro mě je skutečně rozhodující, aby zvítězila nabídka, která je nejvýhodnější. Závislost není nic, co by bylo nějak dramatické.“

Clintonová přijela do Prahy, chce zvýšit šance americké firmy na rozšíření Temelína

Číst článek

Náklady na dostavbu Temelína se odhadují na 150 až 200 miliard, mluví se i o ceně 300 miliard korun.

„Obecně vždycky když se staví takto velké stavby je zvykem, že dochází k prodražení. Není to tím, že by se ty peníze nějak ztrácely, ale je to o technologiích. Pro nás je důležité, abychom toto v České republice eliminovali a aby součástí smlouvy byla jasně stanovená cena a termín, ve kterém bude tato akce realizována,“ dodává ministr.

ČEZ nemůže vybrat vítěze tendru na stavbu dalších dvou bloků Temelína dokud antimonopolní úřad nerozhodne o odvolání třetího vyřazeného účastníka – francouzské Arevy.

Alžběta Havlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme