Ministr Hüner odvolal šéfa CzechInvestu. 'Destabilizoval chod agentury,' vysvětlil své rozhodnutí

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner za ANO odvolal v úterý generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru. Svými nedávnými rozhodnutími podle něj destabilizoval chod vládní agentury pro podporu podnikání a investic. Vedením pověřil ředitele divize vnitřních služeb Jana Urbana.

Praha (Aktualizováno: 19:20 9. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý generální ředitel CzechInvest Karel Kučera | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Svými rozhodnutími v posledních dnech, o kterých jsem navíc nebyl vůbec informován, destabilizoval chod agentury,“ vysvětlil odvolání šéfa agentury CzechInvest ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Šéf CzechInvestu: Česká ekonomika má své limity, nejsme Německo

Číst článek

Kučera Radiožurnálu řekl, že ministrovi vadilo odvolání ředitele divize malých a středních podniků a regionů Vojtěcha Rajtra, který v agentuře pracoval 12 let.

Za Rajtra se následně podle iDnes.cz postavili zaměstnanci agentury. Asi osmdesátka pracovníků, tedy více než polovina lidí z CzechInvestu, podepsala petici proti Rajtrovu odvolání.

Podle Kučery ale Rajtrův odchod nezpůsobí žádné dramatické změny. „Seznámil jsem ho (ministra) s tím, že chod agentury za žádných okolností ohrožen není. Klíčové investiční aktivity se odehrávají ve zcela jiných částech agentury, ve zcela jiných divizích. Pan ministr mi říkal, že si to rozmýšlel a že se rozhodl, že mě odvolá,“ uvedl pro Radiožurnál Kučera.

Rozhodnutí ministra respektuje. Vedením CzechInvestu pověřil Hüner statutárního zástupce generálního ředitele a ředitele Divize vnitřních služeb Jana Urbana.

Kdo je Karel Kučera?

Šestatřicetiletý Karel Kučera absolvoval Právnickou fakultu UK a Vysokou školu ekonomickou. Generálním ředitelem CzechInvestu byl od října 2014, kdy ho do funkce jmenoval tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD.

V komunálních volbách v říjnu 2014 byl Kučera na kandidátce hnutí ANO v Mníšku pod Brdy. „Z kandidátky jsem odstoupil. Jmenování s tím nesouvisí," řekl tehdy Lidovým novinám.

CzechInvest je vládní agenturou pro podporu podnikání a investic, která má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině.

CzechInves, který vznikl 1. listopadu 1992, je podřízen ministerstvu průmyslu a obchodu. Centrálu má v Praze a zastoupení ve 13 krajích. Zahraniční pobočky pak agentura provozuje v USA (New York, San Francisco), Číně (Šanghaj), Německu (Düsseldorf), Japonsku (Tokio), Británii a Irsku (Londýn) a Jižní Koreji (Soul).

Kučera opouští svůj post den před klíčovým hlasováním o důvěře vládě. Kabinet premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše ji ale pravděpodobně nezíská, protože ho nepodpoří žádná ze sněmovních stran kromě jeho hnutí. Poslanci začnou o vyslovení důvěry jednat ve středu v deset hodin dopoledne.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme