Ministr Sobotka nepřijímá závěry polské komise o Unipetrolu

Ministr financí Bohuslav Sobotka odmítá závěry vyšetřovací komise polského parlamentu ke kauze Unipetrol. Polská komise se shodla na tom, že nátlak Agrofertu a podnikatele Babiše na českou vládu musel být obrovský, když dokázal českou vládu přimět k odmítnutí nabídky o 40 procent vyšší, než dával PKN Orlen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

To ale podle Sobotky není pravda - stejně jako i informace, že Česko mohlo za prodej Unipetrolu dostat o zhruba 5,3 miliardy korun víc. Sobotka tvrdí, že žádný ze zájemců o Unipetrol tak vysokou částku nenabídl: "Byly předkládány v rozsahu 7 až 16 milard korun, to znamená informace, že by zde byla nějaká nabídka v rozsahu 20 miliard korun, což by předpokládala ta informace z polské vyšetřovací komise, se nezakládá na pravdě," trvá na svém Sobotka.

V prvním kole výběrového řízení se však objevila nabídka na 16 miliard korun, kterou podala zřejme kazašská společnost (Kazmunai Gaz). Tu však vláda do druhého kola nepustila. Podle analytika společnosti Wood and Company Tibora Bokora na to však měla právo a stát na prodeji Unipetrolu nakonec rozhodně neprodělal: "Na tu dobu, kdy se Unipetrol prodával, si myslím, že nabídka od PKN byla více než adekvátní a předčila naše očekávání."

Zpráva polské vyšetřovací komise konstatuje, že Orlen, který usiloval o koupi Unipetrolu, slíbil odprodat jeho chemičky Andrejovi Babišovi. Jejich cena byla snížena asi o 200 milionů eur a pokuta za odstoupení od smlouvy byla dohodnuta na 75 milionů eur. Poradci vedení koncernu se netajili tím, že taková smlouva je nutná k vítězství v soutěži o akcie Unipetrolu, kterou vyhlásila česká vláda, píše se ve zprávě. Vyšetřovací komise v této souvislosti poukazuje na osobu Andreje Babiše, který má v Praze skvělé vztahy a patří k blízkým známým Stanislava Grosse. Ten o minulém víkendu překvapivě oznámil odchod z vrcholné politiky.

Závěry vyšetřovací komise polského Parlamentu ke kauze Unipetrol jsou podle Bohuslava Sobotky zmatené, některé informace považuje za zjevně nepravdivé, a proto zřízení vyšetřovací komise v Česku nemá smysl.

Zcela opačný názor má však ODS. Ta chce znovu navrhnout Poslanecké sněmovně, aby vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol zřídila. Pro tuto komisi jsou i vládní lidovci, zatímco sociální demokraté a komunisté byli při zářijové schůzi dolní komory proti. Postoj KDU-ČSL k Unipetrolu poté označil premiér Jiří Paroubek za neloajální a skandální.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme