Ministři financí EU jednají o přísnějším rozpočtovém dohledu

Ještě větší úloha Evropské komise při sestavování rozpočtů členských zemí Unie. Tento návrh mají na stole ministři financí sedmadvacítky na schůzce v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (ilustrační foto)

Evropská unie (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Komise by chtěla posuzovat národní rozpočty a dávat k nim svá doporučení ještě před jejich schválením v národních parlamentech. S návrhem přišla minulý týden.

Návrh eurokomisaře pro hospodářské a měnové záležitosti Olliho Rehna na silnější postavení komise při tvorbě národních rozpočtů už přijali pozitivně ministři financí zemí platících eurem.

Rehn očekává podobnou reakci i ostatních zemí unie, aby došlo k posílení hospodářského řízení a vytvořila se skutečná stabilní unijní ekonomika.

Eurokomisař varoval, že doba následujících 10 dnů před unijním summitem 9. prosince bude kritická. Je potřeba připravit jasnou odpověď na krizi. Ukázat, že Unie má obranné mechanismy před turbulencemi na trzích a také, že prohloubí své hospodářské řízení.

K tomu mají sloužit dva způsoby posílení reakční schopnosti záchranného fondu eurozóny a také větší pravomoce komise v dohledu nad rozpočtovou politikou jednotlivých zemí.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme