Ministři financí EU prosazují omezení bonusů pro vedení bank

Éra miliónových odměn pro bankovní manažery musí skončit. Na schůzce v Bruselu se na tom shodli ministři financí zemí Evropské unie. Souhlasili tak s postojem francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Podle něj je nemorální, aby milionové bonusy dostávali i manažeři neúspěšných bank , které musel v krizi zachraňovat stát. Jak konkrétně se mají vysoké odměny omezit ale zatím není jasné.

Převládá alespoň shoda na tom, že bonusy musejí záviset na skutečném výkonu firmy. S takovým názorem Evropská unie o víkendu vystoupí na schůzce ministrů financí skupiny G-20 v Londýně.

Sedmadvacítka bude požadovat, aby úpravu odměn pro bankéře přijali všechny země z této skupiny, která zahrnuje hlavní ekonomiky ze všech koutů světa.

Potvrdil to náměstek slovenského ministra financí Peter Kažimír: "Myslím, že klíčové bude dosažení konsensu na světové úrovni. To znamená, že je velmi důležitá i postoj Spojených států."

S tím souhlasí i experti. Podle nich má úprava smysl jen tehdy, pokud ji přijmou všichni. V opačném případě hrozí, že by Evropa kvůli omezení odměn mohla přijít o své nejlepší finanční mozky.

Přečtěte si také:
Bankéři možná přijdou o své milionové odměny
G20 by mohla omezit odměny manažerů

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme