Ministři financí eurozóny mají dát zelenou druhému balíku půjček Řecku

Šéfové státních pokladen zemí eurozóny by dnes měli odstartovat druhý záchranný program pro Řecko. Po páteční telekonferenci se shodli na tom, že podmínky k uvolnění další pomoci Athény splnili. Šlo hlavně o dohodu se soukromými investory, že odpustí Řecku velkou část jeho dluhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři financí eurozóny na jednání o druhém záchranném plánu pro zadlužené Řecko | Zdroj: Reuters

Se ztrátou peněz napůjčovaných Řecku se rozhodla smířit většina soukromých věřitelů. 96 procent řeckých dluhopisů se tedy vymění za méně hodnotné a s delší dobou splatnosti.

Tím se snížilo zatížení řecké státní pokladny a eurozóna tak může uvolnit další program stabilizačních úvěrů v hodnotě 130 miliard eur.

Ke konci týdne by stejný souhlas měl dát i Mezinárodní měnový fond. Ministři financí eurozóny by také měli odsouhlasit výplatu pěti miliard eur z předchozího záchranného balíku. S penězi z druhé vlny pomoci to Řecku umožní vyhnout se bankrotu, který by ho kvůli splatným starším dluhům 20.března čekal.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme