Ministři zahraničí a průmyslu se shodli na posílení ekonomické diplomacie Česka

Česko chce posílit ekonomickou diplomacii. Ministři zahraničí a průmyslu podepsali dohodu o spolupráci, která to umožní. Diplomati i obchodní zástupci mají v cizině působit pod jednou střechou, pomůže to investorům i exportérům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí ČR | Foto: Jan Rosenauer

Podle šéfa průmyslu Jiřího Ciencialy dohoda mimo jiné znamená posílení diplomatických misí novými lidmi a také zvýšení počtu zastupitelských úřadů v cizině. A v ruce má už hotový i jejich seznam:

„V podstatě máme personální plány, i konkrétně kvantifikované. Máme dnes už asi 44 těchto pozic obsazených nebo již vybrané lidi na toto obsazení. Do konce roku chceme ještě udělat nějaký počet pozic, abychom se dostali v nejbližší době na nějakých 70 pracovišť rozesetých po celém světě,“ informuje Cienciala.

Pro přívětivější podnikatelské prostředí je podle šéfa diplomacie Jana Kohouta třeba odstranit i další bariéry:

„Dalším problémem, který je překážkou k tomu, aby mohli naši podnikatelé a případně cizí investoři jezdit do České republiky a aby ten životodárný proud obchodních a ekonomických výměn skutečně fungoval, je problematika víz, která je vnímána velice citlivě.

My jsme se domluvili s panem ministrem Pecinou, že se v nejbližší době, pravděpodobně již příští týden, na toto téma sejdeme,“ říká Kohout.

Jana Zemanová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme