Ministři zemědělství EU hledají cestu, jak pomoci výrobcům mléka
Unijní ministři zemědělství 27 členských zemí jednají v Bruselu s výrobci a zpracovateli mléka o nových pravidlech, kterými chtějí předcházet mléčným krizím.
Mléko je nejen významnou potravinou, ale i celoevropským problémem. Když loni klesly jeho výkupní ceny pod výrobní náklady, zemědělci vyrazili do ulic. Protestovali a žádali garance vyšších cen za svůj produkt. Na mnoha místech vylévali mléko do polí, nebo i na ulice.
Evropská komise na dnešním jednání navrhuje, aby farmáři, zpracovatelé mléka a prodejci mezi sebou uzavírali jakési dlouhodobé smlouvy, které by měly jednak obsahovat objem odebíraného mléka a předem stanovenou cenu tak, aby se nedala kdykoli měnit.
Evropská komise navrhuje, aby si členské státy mohly samy rozhodovat, jestli nařídí povinné nebo dobrovolné uzavírání smlouvy.
Mléko je potravina, která se nedá převážet na dlouhé vzdálenosti a tak by mohl vzniknout problém hlavně mezi sousedními státy v případě, že jeden stát bude mít povinně uzavíratelné smlouvy a sousední ne.
Česko žádá, aby se vypracovala takzvaná dopadová studie, ve které by stálo, co by taková kombinace dobrovolného a povinného smluvního ujednání znamenala.
„My žádáme, ať dojde k důkladné analýze dopadové studie na mlékárenský průmysl,“ říká náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel.
EU: Vytvářejte větší společnosti
Unie dlouhodobě doporučuje farmáře sdružovat se do větších společností. S většími subjekty obchodní řetězce a zpracovatelské podniky musejí jednat lépe, než s těmi malými, které mají horší postavení.
Některé státy EU jsou proti povinnému uzavírání smluv, odmítají jakékoli zasahování do tržního prostředí v zemědělství nebo kdekoliv jinde. A dobrovolné uzavírání smluv zase vytváří nerovné konkurenční podmínky mezi sousedními státy.
Tato cesta zřejmě nebude tou pravou, která by pomohla zemědělcům a producentům mléka.