Ministři zemědělství EU hledají cestu, jak pomoci výrobcům mléka

Unijní ministři zemědělství 27 členských zemí jednají v Bruselu s výrobci a zpracovateli mléka o nových pravidlech, kterými chtějí předcházet mléčným krizím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci vylévají na protest mléko do polí | Foto: Tomáš Adamec

Mléko je nejen významnou potravinou, ale i celoevropským problémem. Když loni klesly jeho výkupní ceny pod výrobní náklady, zemědělci vyrazili do ulic. Protestovali a žádali garance vyšších cen za svůj produkt. Na mnoha místech vylévali mléko do polí, nebo i na ulice.

Evropská komise na dnešním jednání navrhuje, aby farmáři, zpracovatelé mléka a prodejci mezi sebou uzavírali jakési dlouhodobé smlouvy, které by měly jednak obsahovat objem odebíraného mléka a předem stanovenou cenu tak, aby se nedala kdykoli měnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mléko.mp3

Evropská komise navrhuje, aby si členské státy mohly samy rozhodovat, jestli nařídí povinné nebo dobrovolné uzavírání smlouvy.

Mléko je potravina, která se nedá převážet na dlouhé vzdálenosti a tak by mohl vzniknout problém hlavně mezi sousedními státy v případě, že jeden stát bude mít povinně uzavíratelné smlouvy a sousední ne.

Česko žádá, aby se vypracovala takzvaná dopadová studie, ve které by stálo, co by taková kombinace dobrovolného a povinného smluvního ujednání znamenala.

„My žádáme, ať dojde k důkladné analýze dopadové studie na mlékárenský průmysl,“ říká náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel.

EU: Vytvářejte větší společnosti

Unie dlouhodobě doporučuje farmáře sdružovat se do větších společností. S většími subjekty obchodní řetězce a zpracovatelské podniky musejí jednat lépe, než s těmi malými, které mají horší postavení.

Některé státy EU jsou proti povinnému uzavírání smluv, odmítají jakékoli zasahování do tržního prostředí v zemědělství nebo kdekoliv jinde. A dobrovolné uzavírání smluv zase vytváří nerovné konkurenční podmínky mezi sousedními státy.

Tato cesta zřejmě nebude tou pravou, která by pomohla zemědělcům a producentům mléka.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme