‚Data jsou drahá, protože hledáte wifi.‘ Češi si podle ministryně mohou za ceny tarifů částečně sami

Mobilní data v Česku jsou drahá, protože si je Češi nechtějí kupovat. Kdyby si tarify pořizovali, operátoři by více vydělali a data zlevnili. Alespoň podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) prý výroku Novákové nerozumí. Ceny mobilních služeb jsou v Česku jedny z nejvyšších v Evropě.

Praha (Aktualizováno: 15:15 18. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle prohlášení ministryně, které poskytla pro pořad 168 hodin, si Češi za vysoké ceny mohou částečně sami tím, že používají mobilní data málo a hledají volné a dostupné pokrytí sítí wifi. 

Novákovou částečně podpořil premiér Andrej Babiš (ANO). „Ministryně Nováková má částečně pravdu v tom, že pokud budou Češi využívat data ve větším rozsahu, pro operátory to může být výhodnější,“ reagoval Babiš na tiskové konferenci po představení Inovační strategie ČR 2019-2030 v pražském Lichtenštejnském paláci.

Serveru iDNES.cz Babiš řekl, že výrokům Novákové nerozumí a nesouhlasí s nimi. Podle Babiše vláda dělá vše pro to, aby se cena mobilních dat snižovala. Premiér opakovaně jednal s jednotlivými operátory a stále není s cenou spokojen. „Faktem je, že operátoři argumentují, že mají velké investice,“ poznamenal.

Česko má třetí nejvyšší platbu za jeden GB mobilních dat v Evropě. Žebříčku vévodí Belgie

Číst článek

„My na ně tlačíme, nám se nelíbí tarify, protože individuálně, když jsem byl ministr financí, jsem vyjednal skvělý tarif, což se nakonec obrátilo proti mně, protože ho chtěli všichni. Je nepřijatelné, aby drobní uživatelé platili na tarify velkých firem,“ dodal Babiš. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na dotaz novinářů před zasedáním vlády označil slova Novákové za absurdní.

Zmíněná slova odborníky překvapila. Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda České televizi řekl, že kroky ke změně musí zahájit samotní operátoři: „Zřejmě si spočítali, že pro ně bude výhodnější zůstat s cenami nahoře, trh blokovat a bránit konkurenci. Proč toto ministryně neřekne, je pro mě otázka.“

Šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek si myslí, že dokud se operátoři nebudou snažit navzájem si konkurovat a přebírat si zákazníky díky levnějším službám, situace se nikam nepohne.

Dlouhodobý problém

O cenách mobilních služeb v Česku se diskutuje dlouhodobě.

Muž denně píše českým operátorům kvůli neomezeným datům, tlak ze strany zákazníků podporuje i ministerstvo

Číst článek

Někdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) byl v minulosti obviňován, že jde mobilním operátorům přehnaně na ruku. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka ho po několika provokativních vyjádřeních zbavil úřadu a sliboval levnější data.

Ta sliboval dříve sliboval i Babiš. „Věřte mi, že je skutečně priorita hnutí ANO a moje priorita, abych něco s těmi předraženými daty a mobilními operátory udělal,“ napsal v lednu.

V Evropě si lze zhruba za 30 eur, tedy asi 770 Kč, měsíčně pořídit neomezený balíček dat. V Česku lze za tuto částku zakoupit pouze 3–7 GB. Operátoři tvrdí, že lidem nabízejí podpultové ceny, takže není třeba porovnávat země podle oficiálních ceníků.

pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme