Míra inflace v Evropské unii v květnu zrychlila na 2,7 procenta, v Česku byla mírně vyšší

Míra inflace v Evropské unii v květnu činila 2,7 procenta, a byla tak o desetinu procentního bodu vyšší než v dubnu. Ve své zprávě to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice inflace zvolnila na 2,8 procenta z tempa 3,1 procenta, kde byla o měsíc dříve. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalo se platit i eurem, vracelo se ale v korunách

V České republice inflace zvolnila na 2,8 procenta z tempa 3,1 procenta. (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Eurostat zároveň potvrdil svůj rychlý odhad zveřejněný zhruba před dvěma týdny, podle kterého inflace v eurozóně v květnu zrychlila na 2,6 procenta. V dubnu činila 2,4 procenta. Před rokem, tedy v květnu 2023, byla míra inflace v eurozóně 6,1 procenta a v celé EU 7,1 procenta.

Kupní síla, o kterou lidé přišli před rokem a půl, se bude vracet zpět ještě roky, srovnává sociolog

Číst článek

Největší příspěvek k míře inflace v eurozóně letos v květnu měly služby, a to 1,83 procentního bodu. Následovala kategorie potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 0,51 procentního bodu, mírně k inflaci přispělo také neenergetické průmyslové zboží a rovněž energie.

Nejnižší inflaci mělo v květnu Lotyšsko, a to nulovou. Ve Finsku míra inflace činila 0,4 procenta a v Itálii 0,8 procenta. Naopak nejvyšší inflaci Eurostat registruje v Rumunsku, kde činila 5,8 procenta, následuje Belgie s inflací 4,9 procenta a pak Chorvatsko s hodnotou inflace 4,3 procenta.

Míra inflace v České republice podle národní metodiky výpočtu v květnu činila 2,6 procenta, a snížila se tak z dubnové hodnoty 2,9 procenta, oznámil před týdnem ČSÚ. Eurostat používá jinou metodiku, která pracuje s harmonizovanými údaji, aby byly údaje za jednotlivé členské země srovnatelné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme