Míra inflace začala klesat, nezaměstnaných nepřibývá

Inflace nesplnila očekávání analytiků a začala klesat. Příčinou je pokles cen potravin. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v srpnu 2001 proti srpnu 2000 dosáhla 5,5 procenta. Ve srovnání s letošním červencem klesla hladina spotřebitelských cen o 0,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní příčinu nižší míry inflace - pokles cen potravin - potvrdil Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček. Jak zdůraznil, podíl potravin činí ve spotřebitelském koši 20 %, takže pokles jejich cen je viditelný. Druhým faktorem byly ceny dopravy, respektive pokles cen pohonných hmot.

Kamil Janáček také poznamenal, že ve světle vývoje míry inflace zřejmě centrální banka nepřikročí k úpravě klíčových úrokových sazeb.

Nezaměstnaných v srpnu nepřibylo. Míra registrované nezaměstnanosti v České republice zůstala ke konci srpna na 8,5 procenta, tedy na stejné úrovni jako v červenci. Proti loňskému srpnu klesla o půl procentního bodu. Podle Kamila Janáčka z Komerční banky je to důležitý signál, svědčící o pozitivním ekonomickém vývoji.

Milan Kopp, Bohumír Mazáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme