Míra nezaměstnanosti v lednu stoupla na 6,8 procenta

Míra nezaměstnanosti v lednu stoupla o něco víc, než očekávali analytici. Dosáhla 6,8 procenta, zatímco v prosinci byla šestiprocentní. Počet lidí bez práce se podle ministerstva práce a sociálních věcí zvýšil skoro o 49 tisíc na téměř 384 tisíc. Meziroční růst spotřebitelských cen pak v lednu zpomalil na 2,2 procenta ze 3,6 procenta v prosinci. Je to nejnižší meziroční růst cen od března roku 2007.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

Úřady práce na konci ledna evidovaly celkem 398 tisíc nezaměstnaných. Situace na trhu práce se tak zhoršuje nečekaně rychle. Podle ekonomů propad počtu zakázek už zřejmě nutí propouštět i firmy, které dosud prosperovaly.

"Tyto firmy reagují na propad zahraničních zakázek nejenom redukcí produkce, ale i zaměstnanosti. Nezaměstnanost v České republice proto roste takto vysokým tempem," říká ekonomka Raiffesenbank Helena Horská. Nejvyšší míru nezaměstnanosti hlásí okres Most - 14 %. Naopak v Praze jsou bez práce jen 2 % lidí. Nezaměstnanost v dalších měsících zřejmě poroste dál.

"Očekáváme, že nejpozději na podzim, popřípadě ke konci letošního roku překoná míra nezaměstnanosti v České republice hladinu 8 procent, to znamená, že bude přibližně půl milionu lidí bez práce," domnívá se Horská.

Z cizinců, kteří v Česku přišli kvůli krizi o práci, můžou být bezdomovci. Do března by prý české firmy mohly propustit až 12.000 zahraničních zaměstnanců. Ti pak často nemají ani na jídlo a oblečení, natož na cestu zpátky domů. Je pravděpodobné, že tu zůstanou načerno. Jejich situací se má dnes zabývat vláda. Ministerstvo vnitra jí navrhne, jak jim pomoci - třeba letenkou domů.

Inflace začala v lednu výrazně brzdit

V meziročním srovnání spotřebitelské ceny zpomalily svůj růst z prosincových 3,6 procenta na lednová 2,2 procenta. Nižší inflace byla v ekonomice naposledy v březnu před dvěma lety. Aktuální údaje statistického úřadu tak ukázaly, že v českém hospodářství jsou vyšší inflační tlaky, než předpokládali odborníci. Klesají hlavně ceny automobilů, pohonných hmot a potravin.

Německo hlásí nejprudší nárůst nezaměstnanosti za poslední čtyři roky

Hospodářská krize se naplno projevila na německém pracovním trhu . Počet nezaměstnaných stoupnul v lednu u našich západních sousedů nejrazantněji za poslední 4 roky. Kromě propadu hospodářské produkce za to může i chladná zima.

Zhoršení situace na německém pracovním trhu je ještě drastičtější, než se předpokládalo. Oproti prosinci přibylo plných 387.000 lidí bez práce. Celkový počet nezaměstnaných tak stoupnul na bezmála 3 a půl miliónu. To je ale stále o 170.000 méně, než v lednu 2008.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme