Místo A+ pouze písmena. Evropský parlament schválil staronové značení elektrospotřebičů

Vybrat si úsporný elektrospotřebič bude jednodušší. Evropští spotřebitelé se budou snadněji orientovat ve značení energetické náročnosti pomocníků v domácnosti. Pračky, myčky nebo ledničky budou mít nové štítky ukazující, jakou mají spotřebu energie a jak zatěžují životní prostředí. Nařízení o tom schválil Evropský parlament.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automatická pračka | Foto: European Commission Audiovisual service

Například řidička autobusu paní Anie si nedávno chtěla koupit pračku a hledala tu s označením A+++, tedy v energeticky nejúspornější třídě.

Dosavadní označování písmenem A a jedním či více plusy je ale podle europoslanců pro občany složité, a proto se země Unie vrátí k označování A až G, které se už používalo na začátku 21. století. A bude znamenat nejúspornější a nejšetrnější k životnímu prostředí, G – nejvíce energeticky náročné výrobky.

„Ten přechod nebude jednoduchý, protože některé výrobky budou najednou z A+ budou D a možná to bude některým dělat potíže," upozorňuje poslanec Evropského parlamentu za ODS Evžen Tošenovský z výboru pro průmysl.

Změnu stupnice ale považuje za dobrou. První spotřebiče s novým značením se mají v obchodech objevit na konci roku 2019.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme