Místo uhlí biomasa a paroplyn. ČEZ získal souhlas s modernizací teplárny v Trmicích, začít má za rok

Skupina ČEZ získala od ministerstva životního prostředí souhlasné stanovisko pro modernizaci teplárny v Trmicích. Podle dokumentace má současné kotle na uhlí nahradit spalování biomasy a paroplynový zdroj. Teplárna zásobuje teplem většinu Ústí nad Labem.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplárna Trmice poblíž Ústí nad Labem

Teplárna Trmice poblíž Ústí nad Labem | Foto: Petr Malina | Zdroj: ČTK

ČEZ chce postupně vyměnit šest kotlů na hnědé uhlí. Jde navíc o podstatnou modernizaci technologie.

Přehrát

00:00 / 00:00

V roce 2025 by měla podle dokumentace začít modernizace teplárny v Trmicích

Nejstarší ze současných kotlů totiž pochází už z roku 1948 a nejnovější uhelný zdroj v trmické teplárně je podle dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí z roku 1988.

V trmické teplárně by měly teplo vyrábět kotel na dřevní štěpku a paroplynový zdroj.

Pokud se skupině podaří sehnat všechna povolení, chce s nahrazením uhelných kotlů začít v příštím roce. V provozu by pak mohly být nové zdroje zhruba o čtyři roky později.

Podle souhlasného stanoviska v procesu EIA, který zveřejnilo ministerstvo životního prostředí, musí ČEZ splnit 11 podmínek. Během výstavby nových tepelných zdrojů například nesmí prašností, hlukem nebo nadměrným světlem obtěžovat obyvatele a musí dbát také na ochranu fauny a flory.

A až se nové kotle na biomasu a paroplynového zdroje uvedou do provozu, musí podnik také monitorovat čistotu ovzduší. Pro dopravu dřevní štěpky do teplárny mají energetici využívat hlavně vlakovou dopravu.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme