Místo Vánoc dovolená. U moře letos stráví svátky desítky tisíc Čechů

Palmám dává před vánočním stromkem přednost stále více Čechů. Cestovní kanceláře zaznamenávají o zájezdy k moři na vánoční a novoroční dny rekordní zájem. Lidé se chtějí vyhnout vánočnímu shonu a užít si chvíle klidu v teple.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovolená, odpočinek | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Vánoční svátky letos vycházejí na tři pracovní dny, a tak stačilo vzít si k tomu dva dny dovolené a už byl celý týden volna na cestu k moři.

Podle odhadu analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka ze společnosti Mag Consulting letos prožije konec roku u moře rekordních 50 tisíc Čechů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dovolenou u teplého moře, daleko od vánočního stresu, letos stráví několik desítek tisíc Čechů. Podrobnosti zjišťoval Jaroslav Skalický

„Spousta lidí vyjíždí na své dovolené individuálně. Někteří vyjíždějí prostřednictvím německých cestovních kanceláří, část využívá i služeb těch českých, které mají z Prahy přímé lety do koncových destinací,“ říká Alexander Pavlov z CK Alexandria.

„Dříve se prodávaly prakticky výhradně Silvestry a o Vánoce byl menší zájem. Dnes jsou Vánoce stejně atraktivní jako silvestrovské pobyty. Že se někdo vzdá stromku, salátu a kapra a odjede z blázince, který je tady před Vánocemi každoročně, je zajímavé. Odjíždějí i rodiny s dětmi - máme klienty, kteří každoročně tento zvyk opakují,“ dodává Stanislav Zíma z Exim Tours.

Na Kubu, nebo do Dominikánské republiky?

O vánočních a novoročních svátcích budou Češi na mnoha místech světa, jak vyplývá z letového řádu charterové letecké společnosti Travel Service.

„Již před Vánocemi klienti cestovních kanceláří směřovali na Kubu a do Dominikánské republiky, aby zde strávili Štědrý den. Nicméně valná většina charterových letů za teplem do exotických destinací je těsně po vánočních svátcích,“ informuje Vlaďka Dufková.

„Před koncem roku budou letadla směřovat do mnoha exotických destinací, například do Mexika, Dominikánské republiky, dále na Kubu, do Venezuely, Keni, na Zanzibar, Jamajku, do Spojených arabských emirátů, na Kapverdské ostrovy a tradičně také na Kanárské ostrovy a do Egypta,“ vyjmenovává Dufková.

Dovolená o vánočních svátcích není nejlevnější

Za dovolenou na konci roku si ale musejí lidé připlatit.

„Na Vánoce nebo na Silvestra je to výrazně dražší než v nějaký normální termín. Jsou to ty nejexponovanější termíny v roce a ubytování v hotelech tomu odpovídá,“ upozorňuje Alexander Pavlov.

Podle marketingového ředitele Čedoku Tomáše Brejchy někdy lidé dovolenou přes Silvestra najdou několik dnů předtím pod stromečkem jako vánoční dárek.

Jaroslav Skalický, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme