Německo 0:2 Česko

Mladí Češi dostanou možnost poznat korejskou pracovní kulturu

Příležitost poznat blíže Koreu a její kulturu bude pro mladé lidi v rozmezí let 18 - 30 zanedlouho o mnoho snadnější. Před projednáváním v parlamentu je totiž vzájemná dohoda, která umožní poznávací pobyt v délce až 1 rok a v jeho průběhu i možnost pracovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka češtiny na jihokorejské univerzitě má bezmála třicetiletou tradici | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Primárním cílem je cestování a poznávání druhé země, přičemž případné zaměstnání by bylo pouze vedlejším účelem pobytu.

Podnět k uvedené dohodě vzešel z korejské strany. Praha je mezi Korejci totiž extrémně populární jako romantická destinace. Každý rok přijede do České republiky na 100 tisíc korejských turistů.

Podle velvyslance v Korejské republice Jaroslava Olši existuje mezi korejskými a českými vysokými školami na 25 – 30 dohod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša približoval ve Světě o osmé, co by mohla přinést oboustraná dohoda mezi Českem a Jižní Koreou

„Odhadujeme, že každý rok přijede do Koreje třeba 100 až 200 českých studentů a samozřejmě ta možnost zůstat tam pár dnů, pár týdnů či pár měsíců pracovat třeba pro korejskou firmu, která má vztahy k Česku, je velká šance pro ty studenty, kteří tam přijíždějí,“ vysvětluje Jaroslav Olša.

Poptávka po studentech – stážistech z České republiky je podle Olši prý velká a poměrně stabilní. S tím, jak se zvyšuje počet korejských investorů v České republice a zvyšuje se i vzájemný obchod, je potřeba více lidí, kteří umějí česky.

Vztah Koreje a České republiky je ovšem vzájemný. V letošním roce by měl vzájemný obchod mezi oběma zeměmi dosáhnout 2,5 miliard dolarů. Korejská republika je čtvrtý největší obchodní partner České republiky v zahraničí. Do Koreje se vyváží zejména české pivo a české dřevěné hračky.

„Nesmíme zapomenout na to, že v Koreji existuje velká bohemistika. Zhruba každý rok tam studuje asi 40 až 45 mladých lidí češtinu. Ti lidé také jezdí k nám,“ připomíná také Jaroslav Olša a dodává, že tento trend funguje i obráceně.

Korejská pracovní kultura je však velmi odlišná od české. Pracuje se dlouhé hodiny, vedoucí mají z principu vždy pravdu a očekávají bezvýhradné reakce podřízených. S tím mohou mít Češi, kteří jsou známí svým uvažováním a hledáním jiných řešení, zpočátku velké problémy.

Korea je však dynamicky se rozvíjející společností, proto je podle Jarolava Olši pro české studenty výhodné poznat nové pracovní návyky a technologie.

Marína Dvořáková, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme