Mlékárny se dostávají do problémů

Čeští zpracovatelé mléka se dostávají do problémů kvůli stále vyšším farmářským cenám za mléko. V květnu loňského roku nakupovali litr mléka přibližně za 7 korun, letos v březnu to bylo už skoro 8,50. Cena vstupní suroviny tedy roste, ale mlékárny nemohou kvůli tlaku velkých obchodních řetězců zvyšovat ceny svých výrobků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mléko

Mléko | Foto: camembert-country.com

Aktuální situace na trhu s mlékem je pro mlékárny dost nezáviděníhodná. Jak říká Michal Němec z Českomoravského mlékárenského svazu, mléko se u nás vykupuje už za stejné ceny jako v okolních zemích, ale ceny prodávaných mléčných výrobků jsou mnohem nižší.

"Je tady určitý tlak na zpracovatele, na mlékárny, na jedné straně platit poměrně vysokou cenu za surovinu, která představuje zhruba až 80 procent nákladů ceny výrobků, a výrobky díky tlaku obchodních řetězců zdaleka odpovídající ceny nedosahují."

Další problémy působí zpracovatelům mléka levné dovozy z Polska. Jistou pomoc ale poskytuje Evropská unie a její fondy. "Čeští vývozci na subvence dosáhnou, hlásí se do tendrů a jsou úspěšní, ale ne zdaleka všichni, kteří by to potřebovali, dokáží tu náročnou administrativu a finanční zajištění zvládnout."

Mlékárny se proto podle Michala Němce budou muset vydat cestou lepších technologií a také úspory nákladů.

Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme