MMF: Evropské banky možná budou potřebovat dalších 200 miliard eur

V účtech bank zemí eurozóny je díra v hodnotě 200 miliard eur, což je skoro 5 bilionů korun. Varoval před tím Mezinárodní měnový fond. Jednu z částí jeho zprávy má k dispozici britský deník Financial Times. Celá zpráva zatím oficiálně zveřejněna není. Už teď ale některé její závěry vzbuzují emoce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro | Foto: Emanuel Macoun

Tolik peněz podle něj banky potřebují získat, aby doplnily svůj kapitál. Důvodem jsou ztráty u dluhopisů ohrožených zemí eurozóny. Evropští politici tvrzení fondu ostře odmítli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě MMF mluvil na Rádiu Česko vedoucí ústavu financí Mendelovy univerzity v Brně Lubomír Lacina

Evropské banky podle fondu stále nepřiznaly, že na dluhopisech Řecka a dalších zemí tvrdě prodělají. V jejich účtech proto vzniknou dodatečné ztráty, které bude muset v krajním případě nahradit daňoví poplatník.

Představitelé eurozóny už Mezinárodní měnový fond obvinili, že neumí počítat. Například španělská ministryně financí Elena Salgadová upozornila, že banky mají vedle hrozících ztrát také zisky ze stoupající hodnoty německých dluhopisů.

Podle politiků jsou banky v eurozóně zdravé a přečkaly by i případný návrat hospodářské krize. Nová šéfka Mezinárodního měnového fondu Christiane Lagardeová to ale nedávno zpochybnila.

„Zcela jasně jsou nejdůležitější dva faktory, které vstupují do hodnocení. To je přidělení váhy tomu, jak daná instituce věří, že dojde ke skutečnému bankrotu daných zemí. Druhá proměnná, která je důležitá je, jak velká bude návratnost vložených investic v případě bankrotu,“ říká vedoucí ústavu financí Mendelovy univerzity v Brně Lubomír Lacina.

Milan Kopp, Ondřej Houska, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme