MMF: Praha má malou snahu snížit rozpočový deficit

Česká republika bude možná jednou z mála kandidátských zemí Evropské unie, ne-li jedinou, která nebude moci po vstupu do Evropské unie přejít na eura. Toto varování uvádí ve své předběžné zprávě z nedávné mise v Praze Mezinárodní měnový fond. Jeji experti uvádějí, že Praha má příliš malou snahu snížit svůj deficit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Připomíná, že rozpočtový deficit Česka dosáhl letos devíti procent hrubého domácího produktu při vyloučení příjmů z privatizace. Každá země, která chce přejít na společnou evropskou měnu a vstoupit do měnové a ekonomické unie, musí splnit kritéria maastrichtské dohody.

Ta mimo jiné žádá, aby rozpočtový deficit nepřekročil tři procenta hrubého národního produktu a vnitřní zadlužení nepřesahovalo 60 procent HDP. Po přechodu na euro musejí země respektovat podmínky dohody o stabilitě a růstu, která ukládá vyrovnaný rozpočet.

MMF připomíná, že další kandidátské země z východní Evropy už maastrichtská kritéria splnily nebo je plní. Zpráva poukazuje na potřebu hlubokých reforem v České republice, nebo budou výhledy pro období po roce 2006 ještě horší.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme