MMF snížil odhad růstu USA a Japonska, odhad pro eurozónu zvýšil

Spojené státy porostou pomaleji, než se původně očekávalo. Alespoň podle nejnovější analýzy Mezinárodního měnového fondu, jehož kopii předčasně získala agentura Reuters. Z té vyplývá, že se americké HDP letos zvýší o 2,8 namísto 3 procent. Naopak eurozóna má i přes všechny problémy růst oproti původním předpokladům o 0,1 rychleji - tedy tempem na úrovni 1,6 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská burza | Foto: Milan Kopp

Amerika se měla stát tahounem globálního růstu. I poslední statistiky z trhu práce naznačují oživení. Přesto fond snížil odhad tempa jejího růstu. Jak v této souvislosti uvedl ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš, důvodem je pravděpodobně celá řada globálních nejistot.

„Jednak spojených s dopadem japonského zemětřesení a narušením určitých odběratelsko-dodavatelských řetězců. Vedle toho roli mohou hrát i rostoucí ceny komodit a na ně reagující utahování měnových kohoutků na rozvíjejících se trzích,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

MMF snížil odhad tempa růstu ekonomiky USA. O podrobnostech jsme hovořili na Rádiu Česko s ekonomem Poštovní spořitelny Janem Burešem.

Dodal, že pokud Amerika, Japonsko a některé další velké ekonomiky skutečně porostou pomaleji, jak tvrdí fond, pro svět by to nemělo znamenat výrazný problém.

„Ten dopad přírodních katastrof je jednorázový a měl by být částečně vykompenzovaný v nadcházejících kvartálech. I když tam určité zpomalení MMF vidí v případě Ameriky a Asie, tak je to částečně kompenzováno rychlejším růstem Evropy a odhad růstu za svět jako celek se fakticky výrazně nemění,“ přiblížil.

Zvýšení HDP o 1,6 procenta v Evropě je reálné

Co se týče Evropy, Portugalsko zřejmě bude muset požádat o pomoc. Řecko podle stále více expertů nakonec své závazky nezvládne. Přesto je podle ekonoma odhad zvýšení HDP eurozóny o 1,6 procenta, jak tvrdí fond, reálný.

„Růst kolem 1,5 procenta očekávám taky. Je to dané tím, že Německo především a fakticky i celé jádro eurozóny, ke kterému můžeme počítat i Benelux, ukazuje, že dokáže velice dobře růst i ve chvíli, kdy periférie eurozóny je v krizi. Že dokáže těžit z globálního oživení, z exportů do rozvíjejících se trhů,“ uvedl.

Dodal, že Německo v tuto chvíli dosahuje jednoho z nejvyšších temp růstu od sjednocení. „A fakticky od počátku 90. let má i nejnižší nezaměstnanost a to ve chvíli, kdy skutečně ty periferie eurozóny krvácejí. A není důvod se domnívat, že tomu nebude tak i nadále,“ dodal.

Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme