MMF upozorňuje na vysoký deficit státního rozpočtu

Ekonomický růst bude nižší, než se předpokládalo. Vyplývá to z prognózy Mezinárodního měnového fondu, který očekává v České republice pro letošní rok růst hrubého domácího produktu o tři až 3,5 procenta. Za problematický považuje fond vývoj rozpočtu. Celkový deficit veřejných financí odhaduje Mezinárodní měnový fond na 11 a půl procenta hrubého domácího produktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S kritickým hodnocením fondu se ztotožňuje i ekonom Petr Zahradník. "Toto číslo velmi výrazně převyšuje maastrichtské konvergenční kritérium 3 procent, které platí v Evropské unii pro hospodářskou a měnovou unii. Domnívám se, že tento apel by měl být vyslyšen tvůrci státního rozpočtu a mělo by dojít k výraznému snížení buď plánovaného deficitu nebo k nějakým škrtům na výdajové straně státního rozpočtu již pro příští rok."

Podle Zahradníka to může ovlivnit text posudku, který letos na podzim zveřejní Evropská komise. Tento posudek bude důležitý pro termín přistoupení kandidátských zemí do Evropské unie. Deficit veřejných financí členských zemí měnové unie totiž nesmí podle takzvaného Maastrichtského kriteria překročit tři procenta hrubého domácího produktu. "Maastrichtské kritérium v současné době pro nás slouží skutečně pouze jako jakýsi nezávazný korektiv, není pro nás závazné, teprve až se budeme ucházet o členství o eurozóně a měnové unii, tak pro nás bude závazné a obávám se, že to nebude dřív než za pět za šest let."

Markéta Kaclová, Bohumír Mazáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme