MMF zvýšil odhad růstu globální ekonomiky na 3,5 procenta

Mezinárodní měnový fond zvýšil odhad růstu globální ekonomiky na 3,5 procenta. Podle jarní prognózy vývoje zůstanou globálními tahouny hospodářského růstu i nadále Čína spolu s Ruskem a Latinskou Amerikou. Problémem zůstává strach z vývoje eurozóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová | Zdroj: Reuters

Výhled ukazuje, že se do měnového fondu vrací pomalu, ale jistě optimismus.

„Optimismem bych to úplně nenazýval. Mezinárodní měnový fond stále očekává, že růst HDP v letošním roce v eurozóně poklesne. Nebude to pokles nějaký dramatický – o 0,3 procenta. Řekněme, že je to spíš červená nula. Optimismus by byl, kdyby MMF řekl, že to bude růst o jedno dvě procenta,“ říká analytik evropské kanceláře České spořitelny Jan Jedlička.

Globální ekonomika podle něj sice jako celek poroste, ale bude tažena růstem Číny, Brazílie, Indie, Ruska, takže spíš do rozvojového světa než v eurozóně nebo Spojených státech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O růstu globální ekonomiky mluvil ve Světě o osmé analytik evropské kanceláře České spořitelny Jan Jedlička

Hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard v komentáři k výhledu uvedl, že vyspělé ekonomiky stále ohrožují brzdy růstu. A tou není podle jeho slov jenom nebezpečí dalšího kola dluhové krize.

Hrozby jsou podle Jana Jedličky ty, které plynou z globálně rostoucích světových cen komodit, zejména cen ropy:

„Vyspělý svět je určitě více než rozvojový svět závislý právě na cenách energetických surovin – ropy, zemního plynu. Pokud z vyostřující se krizí ohledně iránského jaderného programu ceny ropy stoupají ke svým historickým maximům, tak samozřejmě to i brzdí poptávku v jednotlivých státech eurozóny a ve Spojených státech, takže to také působí negativně na ekonomické vyhlídky.“

Mezinárodní měnový fond odhaduje, že poroste i americká ekonomika. Mírný růst předpovídá také Španělsku. Naopak Itálie se bude podle letošního jarního výhledu letos i příští rok propadat.

„Souhlasím s tím, že jak Itálie, tak Španělsko v letošním roce zaznamenají pokles – o 1,5 až 2 procenta. Jak to bude příští rok, tak tam jsou samozřejmě velké neznámé. Posledních deset dnů vidíme na finančních trzích, že právě ta panika, která se zejména týká schopnosti nebo spíš neschopnosti Španělska udržet své veřejné finance na uzdě, se stupňuje,“ říká Jedlička a pokračuje:

„Pokud by se tato panika dále vyostřovala, tak potom bych souhlasil s tím, že růst Španělska v příštím roce je příliš optimistická prognóza, a spíše bych se přikláněl k tomu, že i v příštím roce španělská ekonomika zaznamená pokles.“

MMF zlepšil vyhlídky střední Evropě, vyjma Česka

Mezinárodní měnový fond zlepšil také vyhlídky střední Evropě, s výjimkou České republiky. Té snížil odhad růstu na jednu desetinu procenta. Zlepšení odhadu růstu se má týkat především Polska a pobaltských států.

„Polsko je největším státem střední a východní Evropy. Je dosti uzavřeným státem a vystačí si sám se sebou. Není tolik odkázán na vývozech. Česká republika je naopak průmyslová země, typicky orientovaná na exporty, a pokud očekáváme, že eurozóna jako celek poklesne, tak se dá očekávat, že i poptávka po českých exportech nebude nikterak na vysoké úrovni,“ dodává Jedlička.

Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme