Mnozí Češi neumějí nakládat s penězi. Experti jsou v šoku

Ministerstvo financí i centrální banku šokovaly výsledky průzkumu finanční gramotnosti obyvatel Česka. Vyšlo totiž najevo, že řada lidí nečte smlouvy, kterými se zavazuje k dlouhodobému splácení. Pojem rozhodčí doložka je znám pouze šesti procentům lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, ekonomika, kalkulačka | Foto: Free Digital Photos

Obyvatelé Česka neumějí hospodařit s penězi a neznají základní ekonomické pojmy. Nedostatečnou finanční gramotnost zjistil nový průzkum ministerstva financí a centrální banky. Podle členky její bankovní rady Evy Zamrazilové lidé čtou smlouvy ledabyle a neumějí si spočítat základní souvislosti. Celý problém začíná už u dětí.

"Z dětí, které neumějí pořádně číst a pochopit základní obsah informace stěsnané v několika stránkách, neumějí logicky uvažovat, neznají trojčlenku, neumějí pracovat se zlomky – naprosto nutně vyrostou lidé, kteří neobstojí ve finančním světě a nebudou finančně gramotní. A stejně tak je důležitá výchova k zodpovědnosti a tu se musejí děti naučit především v rodině,“ tvrdí Zamrazilová.

Alarmující výsledky

"Lidé nejen, že si nepřečtou a neporozumí, ale ani nedokážou ocenit a propočítat základní věci. Číst a počítat by se měli mladí lidé naučit ve škole, nést odpovědnost za svá rozhodnutí v rodině. Vize, že ochrana spotřebitele může umést lidem cestičky mezi nástrahami na finančním trhu, je absurdní," poznamenala dále Zamrazilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O finanční gramotnosti populace mluvil ve Světě o druhé Rádia Česko ministr M. Kalousek

Výsledky průzkumu šokovaly i ministra financí Miroslava Kalouska: „Ty výsledky jsou alarmující. Prozrazují ne úroveň finanční gramotnosti, ale v zásadě většinovou finanční negramotnost populace. Například málokdo rozumí tomu, jak si spočte budoucí úroky, budoucí celkové náklady produktu, který v tu chvíli nakupuje.“

Kalousek ve Světě o druhé připomněl, že lidé středního a vyššího věku se finančním znalostem nemohli naučit ve škole. „Protože prostě nestudovali ve svobodné společnosti. O všem rozhodoval moudrý soudruh tajemní. Můžeme udělat jednu jedinou věc – učinit je pro ně dostupnými.“

„Jestliže čerství absolventi škol nejsou schopni si spočítat hypotéku, pak je na té škole něco špatného,“ posteskl si Kalousek.

Finanční vzdělávání už v základní škole

Výsledky průzkumu totiž dopadly tak špatně, že je potřeba začít s finančním vzděláváním už na základních školách. Podle Kalouska je vzdělání ve finančních věcech klíčové: „Já nechci nijak zlehčovat dějepis, ale zapomenete-li, že Karlova univerzita byla založena v roce 1348, tak můžete mít ostudu – ale pokud si neumíte spočíst náklady své vlastní hypotéky, tak na to můžete doplatit těžkou sociální frustrací svou i své rodiny.“

Prázdná peněženka | Foto: Comstock Images

Finanční dovednosti Čechů průzkum zjišťoval osobními pohovory s tisícovkou lidí starších 18 let. Průzkum se zabýval tématy týkajícími se peněz, placení, inflace, hospodaření s penězi, rozpočtu a plánování, finančních produktů a práv spotřebitele.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu v Ozvěnách dne debatovali vrchní ředitelka a členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová a Jiří Lion, finanční ředitel firmy FL Consult

Podle představ ministerstva financí by se mělo povinné finanční vzdělávání zavést na základních školách do několika let

Bez porozumění nepodepisovat

Vrchní ředitelka a členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová v Ozvěnách dne zdůraznila, že stále platí: „Nepodepisovat, čemu nerozumím! Počkat, poradit se! „

„Lidé by se měli poradit s pracovníky, kteří jim produkty prodávající a pokud jim nejsou schopni podat správné informace, je dobrá právní porada. Stačí pořádně pečlivě přečíst, pečlivě spočítat,“ míní Zamrazilová. Poukázala také na osobnostní nastavení lidí, z nichž mnozí mají sklony k příliš velkému riskování, berou si úvěr prakticky na cokoli.

Zamrazilová souhlasila s tím, že svůj podíl viny na nezodpovědném zadlužování i stát, který také žije na dluh. „V dobrých dobách se bohužel nepodařilo veřejným financím zkonsolidovat příjmovou a výdajovou stránku. V občanovi pak může vzniknout problém, že dluhy se nemusí platit.“

Jiří Lion, finanční ředitel firmy FL Consult, která se zabývá finančním poradenstvím, pak v Ozvěnách dne potvrdil, že jejich poznatky průzkum jen potvrdil.

Podle jeho názoru musí začít tím, že se nebude nadměrně zadlužovat stát. „A pak to může postupovat směrem dolů,“ zdůraznil Lion.

Predátorské úvěrování

Stále více Čechů se totiž dostává do patové finanční situace - neschopnost splácet dosavadní půjčky řeší dalším zadlužením. A to většinou u nebankovních společností za méně výhodných podmínek.

Společnost Člověk v tísni představuje nový Index predátorského úvěrování, což je srovnání podmínek poskytovatelů nebankovních půjček.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme