Moneta podepsala s PPF smlouvu o akvizici Air Bank, Home Creditu a Benxy. Schválit ji musí akcionáři

Moneta Money Bank podepsala se společnostmi ze skupiny PPF rámcovou smlouvu ohledně akvizice Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy. Akvizice je podmíněna souhlasem akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v červnu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moneta Money Bank

Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,90 miliardy korun. Ilustrační foto | Foto: Jiří Sedláček | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,90 miliardy korun. Ta bude hrazena z 2,59 miliardy korun z nadbytečného kapitálu banky a z 23,31 miliardy korun získané úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291 375 000 nově vydaných akcií Monety.

Nové akcie budou vydány za 80 korun za kus a navýší celkový kapitál banky. Kupní cena bude zaplacena při vypořádání akvizice.

Managementu Monety se podařilo vyjednat kosmetickou slevu, když původní poměr indikoval 27 miliard korun, míní analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Cena, kterou by Moneta zaplatila za aktiva skupiny Air Bank, však podle něj nadále zůstává přemrštěná.

Audit plánu na spojení PPF a Monety Money Bank je hotový. Firmy se dohadují na ceně

Číst článek

Pro akcionáře Monety (mimo akcionáře ze skupiny PPF) jde o nevýhodnou transakci, ze které budou moci vystoupit za nízkých 80 korun za akcii, doplnil analytik Capitalinked.com Radim Dohnal.

„PPF má vzhledem k aktuálnímu podílu dobře nakročeno k prosazení svého záměru. Nicméně akcie Monety drží nyní i aktivističtí investoři, kteří nebudou s navrhovanou cenou souhlasit. Pro zamezení sloučení bude klíčové, aby dokázali mobilizovat co nejvíce akcionářů k účasti na valné hromadě, kde by hlasovali pro zablokování transakce,“ podotkl Pfeiler.

Celkový počet vydaných akcií Monety se tím zvýší z 511 milionů kusů na 802 375 000 kusů. Akvizice tak naředí nynější pozici akcionářů o 36,31 procenta.

Po akvizici bude PPF vlastnit podle odhadu 55,38 procenta akcií banky, a bude proto muset učinit povinnou nabídku převzetí spočívající v odkupu až sto procent akcií Monety za cenu minimálně 80 korun za akcii, pokud Česká národní banka nestanoví jinou cenu.

Hodnota banky by měla být minimálně 40,9 miliardy korun, což představuje 1,5násobku hodnoty vlastního kapitálu na konci roku 2020 a 15,7násobku čistého zisku za loňský rok.

Home Credit je za loňský rok ve ztrátě 15 miliard. Firma snížila počet zaměstnanců na polovinu

Číst článek

Vypořádání akvizice se předběžně předpokládá na 1. říjen 2021. Předcházet mu musí souhlas mimořádné valné hromady akcionářů, schválení Českou národní bankou a Národní bankou Slovenska a získání antimonopolního souhlasu Evropské komise.

PPF má nyní podíl v Monetě zhruba 28 procent. Podíl získala i díky nabídce odkupu akcií za 80 korun za jednu.

Skupina PPF Petra Kellnera, který v březnu zahynul, investuje do mnoha odvětví, a to od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva za 44 miliard eur (zhruba 1,15 bilionu korun) a zaměstnávala celosvětově 98 000 lidí.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme