Monopol České pošty skončí, soukromníci však zákon kritizují

Monopol České pošty skončí, soukromníci podnikající v poštovních službách přesto nejásají. Upozorňují na problematické pasáže zákona, který odsouhlasila Poslanecká sněmovna. Bojí se, že budou v následujících letech na Českou poštu doplácet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zavřená pošta

zavřená pošta | Foto: Eva Odstrčilová

Soukromým operátorům vadí, že mají přispívat do fondu takzvané „univerzální služby“, což je jistá garance pro obyvatele, že i v okrajových částech republiky dosáhnou na příslušnou poštovní službu za přiměřenou cenu.

V prvních pěti letech po liberalizaci má tuto garanci zajistit Česká pošta a ostatní firmy by tedy musely krýt její případné ztráty.

„Z našeho pohledu je problémem onen kompenzační fond a mechanismy jeho fungování. Privátní poštovní operátoři nebudou mít kvůli novému zákonu vůbec vliv na to, jakým způsobem bude fond naplňován,“ říká jednatel společnosti Mediaservis Michal Koliandr a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O poštovních službách diskutovali jednatel společnosti Mediaservis Michal Koliandr a vedoucí odboru poštovních služeb ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Řehola

„Česká pošta třeba způsobí ztrátu, Český telekomunikační úřad ji prověří a my soukromí operátoři nebudeme mít možnost se k tomu vyjádřit. Jen dostaneme od úřadu platební výměr, aniž bychom předem znali jeho výši, která nakonec může být i likvidační.“

Vedoucí odboru poštovních služeb ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Řehola však tuto námitku odmítá.

„Fond univerzální služby je hlavně pojistkou pro případ, že by nějaké ty čisté náklady vůbec vznikly. Mechanismus financování je v zákoně nastaven tak, že by vůbec žádné čisté náklady vzniknout neměly. Povinností držitele poštovní licence je, aby své služby poskytoval za nákladově orientované ceny, aby byly pro zákazníky dostupné.“

Stane se maďarský venkov novou turistickou atrakcí? | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Aktron

Ministerstvo: Obavy jsou zbytečné

Ministerstvo výtky soukromých provozovatelů poštovních služeb k zákonu zná. „Jejich obavy jsou z pohledu podnikání asi odůvodněné, ale na základě zkušeností z Evropy jsou zároveň zbytečné,“ tvrdí Řehola.

Zároveň uklidňuje, že lidé žijící v odlehlejších obcích mimo velká centra se nemusí obávat zhoršení přístupu k poštovním službám:

„Příslušná poštovní směrnice, na jejímž základě byla novela zpracována a schválena, ukládá zajistit dostupnost služeb se všemi jejich parametry a všude. Samotný trh to asi nezajistí, v takové fázi ještě nejsme. Není to jen o tom zásilku dodat, ale také ji moci v dobrý čas moci podat. Stát proto tuto povinnost novelou garantuje.“

Konec monopolu má přispět ke zlepšení služeb

Michal Kolianr soudí, že uvolnění trhu bude pro občany jedině přínosem. „Všechny poštovní operátory – včetně České pošty – to přinutí zlepšit a zlevnit služby, to je přímo důsledek fungování trhu. Je to stejné jako třeba u telefonních operátorů.“

Podle Řeholy je možné, že v rámci zefektivňování poštovní sítě zanikne některá z málo využívaných kamenných poboček pošty, to ale rozhodně nebude mít vliv na dostupnost služeb v daném místě.

„Česká pošta v rámci projektu Pošta Partner spolupracuje s informačními centry, obecními úřady, služby lze zajistit třeba v prodejně nebo na benzinové pumpě. Důležitá je efektivnost.“

Také Michal Koliandr ujišťuje, že soukromí operátoři zajistí služby v plném rozsahu: „Mediaservis již dnes doručuje celoplošně do každé obce a do každé schránky. Zvládáme to sami, levněji a ve stejné kvalitě jako Česká pošta.“

Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme