Moody's snížila rating Slovinsku, Rakousko si známku udrželo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's v noci snížila hlavní devizový rating Slovinska o jeden stupeň na známku A1. Tlak na slovinské státní finance by totiž mohl vzrůst, kdyby tamní bankovní systém potřeboval další pomoc Lublaně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince euro

Mince euro | Foto: European Commission Audiovisual service

Výhled ratingu je navíc negativní, takže agentura by ho v budoucnu mohla ještě snížit. Příčinu potíží Slovinska vidí Moody's v přetrvávající úvěrové krizi eurozóny.

Ještě v roce 2007 bylo Slovinsko nejrychleji rostoucí zemí eurozóny. Zemi, silně závislou na exportu, pak tvrdě zasáhla globální finanční krize. V roce 2009 se hrubý domácí produkt snížil o 8 procent a po krátkém oživení má dnes země znovu nakročeno do recese.

Moody's dnes naopak potvrdila hlavní úvěrový rating Rakouska na nejvyšším možném stupni AAA. Žádnou změnu agentura v dohledné době nechystá.

Zdenka Turková, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme