Další dopady brexitu. Ratingová agentura Moody's zhoršila Británii hodnocení úvěrové spolehlivosti

Mezinárodní ratingová agentura Moody‚s zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na úroveň Aa3. Poukázala na negativní hospodářské a rozpočtové dopady pandemie nemoci covid-19 a brexitu. Moody‘s tak nyní hodnotí Británii stejnou ratingovou známkou jako Českou republiku.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Boris Johnson při zasedání Dolní komory Parlamentu Spojeného království.

Podle agentury Moody's bude odchod Británie z EU nadále tlačit dolů soukromé investice a hospodářský růst | Foto: Jessica Taylor | Zdroj: Reuters

„I kdyby bylo do konce roku 2020 dosaženo obchodní dohody mezi Británií a Evropskou unií, měla by pravděpodobně úzký rozsah, takže odchod Británie z EU bude podle názoru Moody's nadále tlačit dolů soukromé investice a hospodářský růst,“ uvedla agentura.

Britský premiér Boris Johnson v pátek prohlásil, že je čas připravit se na to, že Británie a EU spolu nakonec obchodní dohodu neuzavřou. Taková varianta podle něj nastane, pokud evropský blok zásadně nezmění svůj přístup k jednáním. Unijní vůdci se na čtvrtečním summitu shodli, že ústupky by pro úspěch jednání měla přinést pouze britská strana.

Dohoda mezi Británií a unií nebude, pokud se Brusel nezmění svůj přístup, prohlásil Johnson

Číst článek

Británie ve druhém čtvrtletí utrpěla nejprudší hospodářský pokles ze skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Její dluh překonal dva biliony liber (60 bilionů korun), a přesáhl tak 100 procent hrubého domácího produktu (HDP), upozornila agentura Reuters.

Moody's uvedla, že Británie ztratila rozpočtovou disciplínu a že její zadlužení se pravděpodobně nebude rychle snižovat. Britská vláda nicméně reagovala prohlášením, že neměla jinou možnost, než zvýšit výdaje, aby zmírnila dopady pandemie.

„V průběhu času, až ekonomika oživí, podnikne vláda nezbytné kroky k zajištění dlouhodobého zdraví veřejných financí,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí britského ministerstva financí.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme