Z negativního na stabilní. Moody's zlepšila výhled Česka díky plynu, konsolidaci a důchodové reformě

Americká ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled ratingu České republiky z negativního na stabilní. To znamená, že se zhoršením ratingu v dohledné době nepočítá. Zdůvodnila to zejména výrazným snížením rizika v souvislosti s dodávkami plynu z Ruska. Hlavní úvěrový rating agentura ponechala na stupni Aa3. Uvedla to v páteční tiskové zprávě.

New York/Frankfurt/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynová kompresní stanice Kouřim

Moody's díky snížení rizika ohledně plynu zlepšila výhled České republiky (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Česká republika se v letošním roce stala nezávislou na ruském plynu, když jej zcela nahradila plynem z alternativních zdrojů. Poptávka firem i domácností po plynu se navíc strukturálně snížila,“ uvedla ratingová agentura.

Česko získalo kapacitu v novém terminálu na plyn. Měl by pokrýt čtvrtinu tuzemské roční spotřeby

Číst článek

Stabilní výhled podporuje také názor agentury, že česká ekonomika je jen omezeně vystavena riziku hospodářských škod v důsledku strukturálně vyšších cen energií, neboť význam energeticky náročného průmyslu představuje pouze malý podíl české ekonomiky.

Ke stabilnímu výhledu navíc přispívá fiskální konsolidace v objemu přibližně dvou procent hrubého domácího produktu v příštích dvou letech, která stabilizuje dluhové zatížení na současné úrovni. Kromě toho realizace komplexní důchodové reformy, pokud bude plně provedena, podstatně sníží dlouhodobý růst nákladů na stárnutí obyvatelstva.

„Důchodová reforma zahrnuje změny ve valorizaci důchodů, zpřísnění předčasných odchodů do důchodu a vazbu zákonem stanoveného věku odchodu do důchodu na budoucí vývoj střední délky života,“ stojí ve zprávě ratingové agentury.

Rating Aa3

Potvrzení ratingu na stupni Aa3 pak odráží základní silné stránky České republiky - včetně silné dynamiky růstu, rostoucí úrovně bohatství a konkurenceschopné ekonomiky, vysoké kvality institucí a účinnosti zaváděných opatření, relativně nízkého veřejného dluhu a velmi dobrých ukazatelů dostupnosti úvěrů.

Síkela: ERÚ našel další úspory v regulované složce elektřiny. Zdražení se ale zmírní jen nepatrně

Číst článek

Kromě toho je podle názoru agentury potřeba přihlédnout i k mírné expozici vůči geopolitickým rizikům.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory. Ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček, má vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme