Moratorium maďarské vlády omezuje rozmáhající se exekuce nemovitostí

V Maďarsku znovu vstupuje v platnost moratorium na exekuce a dražby bytů a domů. Opatření platí od včerejška do konce března, vláda Viktora Orbána podobné omezení zavádí už po čtvrté. Důvodem je ochrana rodin v těžké věřitelské situaci i trhu s nemovitostmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exekuce bytu, Praha 5

Omezení počtu exekucí platilo už v posledních dvou měsících. Platily kvóty, vláda se rozhodla uznat jen část oprávněných nároků na vymáhání dluhů. Do nucené dražby mohla jít jen 2 procenta nemovitostí s hodnotou vyšší než 30 milionů forintů, což jsou zhruba necelé 3 miliony korun.

Kromě sociální důvodů vede vládu k opatřením i snaha zabránit tomu, aby se na trh dostalo najednou velké množství bytů. Způsobilo by to zhroucení trhu s nemovitostmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek informuje ve Světě o osmé o maďarských exekucích

Byl také vytvořen státní fond na spravování majetku devizových dlužníků, který by odkupoval byty nebo domy za 40 až 60 procent jejich hodnoty, a původní majitelé by tam mohli dále bydlet jako nájemníci. Dostali by čas, třeba 5 až 10 let, na uspořádání finančních poměrů, a kdyby se jim to podařilo, měli by právo získat svůj původní byt zpět.

Před 15 lety bylo výhodné vzít si úvěry na byt nebo dům v devizách. Když nyní forint výrazně oslabil vůči euru, jejich splátky výrazně vzrostly a nejsou schopni je měsíčně splácet.

Exekucím se bohatě věnují maďarská média, přinášejí šokující záběry, na nichž exekutoři násilím vystěhovávají rodiny s dětmi na ulici. V tomto týdnu – před moratoriem – bylo exekucí více než jindy.

Největší pozornost vyvolal případ třicetileté ženy, u níž zazvonil exekutor i s policií, ona zabouchla dveře, napsala SMS matce a skočila z třetího poschodí. Vyšetřuje se, jestli exekutoři nepostupovali příliš surově.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme