Moravskoslezský kraj jedná s investory, vzniknout by prý mohly stovky míst

Jedinou záchranou pro Moravskoslezský kraj je příchod nových velkých investorů. To je výsledek dnešního jednání krizového štábu pro Moravskoslezský kraj. Členové této skupiny, kam patří například zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ředitelé firem anebo primátoři, připravili konkrétní návrhy pro středeční jednání vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka z ČSSD ale zatím není možné zveřejnit žádné podrobnosti. Naděje na oživení zaměstnanosti je prý ale velká, i s ohledem na složitou situaci kolem Dolu Paskov, který bude zřejmě zavřen.

„Existují tady investoři, se kterými se intenzivně jedná. Přirozeně vám nemůže nikdo z nás prozradit, kdo to je, protože nejsme pupkem světa. Nejenom Moravskoslezský kraj jedná o tom, aby byly vytvořeny stovky pracovních míst, jsou to další i okolní země. To znamená, že by to bylo nediplomatické a mohli bychom prostě vylít dítě i s vaničkou,“ řekl hejtman po zasedání krizového štábu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Ostravsku sleduje reportér Martin Knitl

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala naznačil, že se kvůli novým pracovním místům plánuje v nejbližších týdnech třeba cesta do Koreje nebo do Číny. V kuloárech se v této souvislosti hovoří například o potravinářské firmě, která by měla zamířit na Opavsko. Vše je ale zatím stále jen v oblasti dohadů.

O aktuální hrozbě útlumu průmyslu v Moravskoslezském kraji se bude zítra jednat na společné schůzce zástupců státu, OKD a prezidenta republiky a stejné téma otevře ve středu vláda, která postupně sbírá další informace právě od ostravského krizového štábu.

Ministr Cienciala zdůraznil, že vyřešit Paskov znamená vyřešit celý region. „Řešíme kraj jako celek, jako OKD, jako navazující řetězce, hutě a tak dál,“ sdělil.

V regionu je v současné době 85 tisíc nezaměstnaných a volných míst je mizivě málo. V podstatě od příchodu automobilky Hyundai do Nošovic se na dalšího podobně významného investora stále marně čeká.

Nejde ale jenom o horníky na Ostravsku a obyvatele tohoto kraje, myslí si třeba Petr. Pracuje na dolech v severních Čechách a nedávno přijel moravskoslezské kolegy podpořit. „Z čeho budeme platit nájem a tak? U nás na Mostecku je to stejné. Jede tam pár šachet…“ říká.

Martin Knitl, mta, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme