Moravskoslezský kraj nesouhlasí s výstavbou větrných elektráren, obce ji vítají

Vedení Moravskoslezského kraje nesouhlasí se stavbami větrných elektráren v regionu. V kraji by měly vyrůst obří větrníky asi na deseti místech, zejména na Bruntálsku. Tamní obce si od elektráren slibují ekonomický přínos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žárovka | Foto: Jan Rosenauer

Proti výstavbě je naopak hejtman Evžen Tošenovský. Obrovské stožáry s vrtulemi podle něj zhyzdí jesenickou přírodu a odradí turisty. "Velký počet žádostí, který se objevil, mne děsí. Mám z toho velkou obavu, protože větrná elektrárna není pro přírodu nic krásného. Nemám nic proti větrným elektrárnám, ale myslím si, že v tomto hustě osídleném malém prostoru, který lidé využívají pro rekreaci, nemají co dělat," říká Tošenovský.

V Čakové na Krnovsku plánují výstavbu hned tří větrných elektráren za 180 miliónů korun. Stavba zhruba stometrových stožárů s vrtulemi začne příští rok. Jak upřesnil starosta Emilián Janča, větrné elektrárny budou pro obec velmi vítaným zdrojem peněz.

"Obec nemůže počítat do budoucna s přílivem financí ze státního rozpočtu. Padesát procent našich současných příjmů tvoří příjmy z lesa. Během sedmi let bude výnos z lesa tak nízký, že nebude možné posílit obecní rozpočet. Proto jsme schválili záměr k výstavbě větrných elektráren, které by měly nahradit tento finanční příjem," řekl Českému rozhlasu Janča.

Ivan Sekanina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme