Moskva splatí část dluhu Praze zbožím

Zbožím za 210 miliónů dolarů sníží ještě letos Rusko svůj dluh vůči naší zemi. Odmaže tak další část ze zbývající více než jedné miliardy amerických dolarů, kterou dluží České republice. Ve středu se na tom dohodli náměstci ministerstev financí obou zemí Sergej Kolotuchin a Ladislav Zelinka. Ten také ČRo 1 - Radiožurnálu řekl, jakým zbožím bude Rusko svůj dluh odmazávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

"Jedná se o tradiční komodity, kterými se toto splácení děje už od roku 1994. Jsou to zejména metalurgické produkty, hnojiva, dodávky elektřiny a tentokrát do toho vstoupí i náhradní díly a technika pro armádu", poznamenal Zelinka.

Přehrát

00:00 / 00:00

L.Zelinka: Rusko platí zbožím

Celou sumu tedy jednu miliardu a sto miliónů dolarů by mělo Rusko vyrovnat do roku 2020. Ladislav Zelinka ale věří, že postačí následujících 5 let, protože platební morálka Ruska se zlepšuje.

Ruský dluh převážně z dob Sovětského svazu vůči Česku původně byl 3,6 miliardy dolarů, nyní je to zhruba 1,1 miliardy. Pohledávku za Ruskem ve výši 2,5 miliardy dolarů totiž loni od české vlády odkoupila za 22 procent hodnoty společnost Falkon Capital. Utržených zhruba 20 miliard korun z ruského dluhu je součástí státního rozpočtu na letošní rok.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme