‚Levnější je energie o víkendu.‘ Budějovický Motor Jikov přesunul směny k víkendům a přechází na LPG

Skokový nárůst nákladů za energie až o stovky milionů korun ročně. S takovými problémy se teď potýkají strojírenské firmy. Týká se to i společností, které vykazují obraty v řádech miliard korun za rok. Například českobudějovický Motor Jikov v některých divizích nastavil nové pracovní směny o víkendech, kdy je sazba za proud nižší.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strojírenství

Strojírenství | Zdroj: Shutterstock

„Stojíme u tavicí pece, která taví hliník. Funguje na zemní plyn, který samozřejmě spotřebováváme ve velkém množství. Je to největší spotřebič zemního plynu v celém Motoru Jikov,“ ukazuje ředitel divize Tlaková slévárna společnosti Motor Jikov Group Petr Šíma v jedné z výrobních hal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zdražování energií ovlivňuje velké strojírenské podniky, zjišťoval Matěj Vodička

„Z důvodu skokového zdražení i možného omezení dodávek plynu jsme zvolili jako alternativu propan, tedy LPG. Přejít ze zemního plynu na LPG technicky až tak náročné není. Samozřejmě to stojí poměrně značné peníze, ale předpokládáme, že peníze se nám vrátí v rozdílu ceny propanu a zemního plynu,“ uvádí.

Mnoho energie spotřebovává také slévárna. „Litinu tavíme v elektrických pecích o objemu čtyř tun. Funguje to samozřejmě na elektrickou energii. Náklady nám stouply zhruba 3,5krát, což při loňském měsíčním nákladu 3,1 milionu dnes dělá přes 11 milionů korun,“ počítá ředitel divize Slévárna litiny společnosti Motor Jikov Ivan Hotový.

Stanovíme nejvyšší cenu elektřiny domácnostem, říká Stanjura. Navrhne garanci cen i pro celý průmysl

Číst článek

„První opatření, která děláme, jsou samozřejmě vlastní úspory. Vyráběli jsme v pracovní dny, ale to platí vysoké ceny. Levnější je energie o víkendech. Takže jsme po dohodě s našimi zaměstnanci přešli na čtyři směny čtvrtek, pátek a čtyři směny sobota, neděle. Prostě každý víkend v práci,“ popisuje Ivan Hotový.

Solární panely

Strojírenská firma Engel z Kaplice na Českokrumlovsku se aktuálně snaží vysokým nákladům předejít instalací solárních panelů.

„V případě výpadku dodávek plynu budeme nuceni přijmout některá omezení. Navýšení cen energií oproti loňskému roku o 300 procent ovlivňuje samozřejmě i ceny našich výrobků,“ říká manažer společnosti David Dědič.

Podle Jihočeské hospodářské komory drahé energie představují velký problém i pro menší firmy, drobné podnikatele nebo OSVČ. Všichni proto netrpělivě očekávají, s jakým řešením přijde vláda.

Matěj Vodička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme