MPO: Z vývoje české energetiky si může vzít ponaučení celá EU
Správné fungování energetického trhu a hrozící zdražení elektrické energie je v posledních měsících jedním z hlavních témat, které hýbe Českou republikou. V těchto dnech procházejí parlamentem vládní opatření proti zdražení elektrické energie pro domácnosti a firmy v příštím roce. Zástupci dotčených společností se chystají stát žalovat, mluví se o sumě až 260 miliard korun. I tím se bude zabývat již šestý ročník energetické konference Fungování energetických trhů v EU a ČR.
Ministerstvo průmyslu a obchodu trvá na tom, že daň ve výši 26 procent jen usměrní návratnost investic do solárních elektráren z nynějších sedmi na původně plánovaných 15 let.
O vývoji české energetiky mluvil na Rádiu Česko náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Hüner
Konference v Martinicově paláci na pražských Hradčanech se účastní významné subjekty ovlivňující českou energetiku. Jedním z nich je i náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, podle kterého stát ve sporu s dodavateli dotované elektrické energie vyhraje.
„Vždy je třeba rozhodovat na základě právních rozkladů, které v tomto případě ukazují většinou ve prospěch státu. Stát by totiž mohl dojít k poměrně výrazné újmě, mohlo by dojít k ohrožení samotné ekonomiky. Zdražení by totiž pocítili nejen obyvatelé, ale i průmysl, který by se stal nekonkurenceschopným,“ vysvětluje Hüner, proč stát přistupuje k takovým krokům.
Na dnešní konferenci se podle Hünera bude diskutovat nejen o obnovitelných zdrojích energie, ale o celkovém fungování evropského trhu:
„Nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropskou unii je příklad obnovitelných zdrojů energie poučením, že se jedná o vtlačování netržního prvku s podporou do tržního prostředí. Pokud se to nenaplánuje do všech detailů, dostavují se tyto negativní důsledky.“
Problém podpory alternativních zdrojů energie řeší vedle České republiky různými restriktivními opatřeními například i Německo či Španělsko. EU se nicméně zavázala, že do roku 2020 bude podíl alternativních zdrojů na celkové spotřebě elektřiny činit 20 procent.