MPSV představilo sedmibodový plán na snížení nezaměstnanosti

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dnes přišlo s plánem na snížení nezaměstnanosti. Ta v České republice dosáhla rekordní úrovně, podle posledních údajů je bez práce téměř 600 tisíc lidí. Sedmibodový program ministerstva mimo jiné počítá s finanční podporou firem, které vytvoří místa pro mladé absolventy. MPSV chce také podporovat zkrácené úvazky a rekvalifikace nebo přispět lidem bez práce na rozjezd podnikání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

Ministerstvo se chce s pomocí tohoto plánu pokusit rozhýbat zájem firem o zaměstnávání lidí, a to s penězi od státu i z Evropské unie. Podle ekonoma institutu CERGE EI Daniel Münicha je dobře, že nějaký plán na stole je.

„Obsahuje to věci, které odborníci znají, takže to není novinka, a pak jsou tam věci nové, které, řekl bych, se tak trochu budou zkoušet za pochodu. A pak jsou tam záměry, které tady existovaly a nějakým způsobem se znovu zavádějí do praxe, což souvisí s rekonstrukcí fungování úřadů práce,“ podotkl Münich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl ekonom institutu CERGE EI Daniel Münich.

I když je podle něj dobře, že už skončilo „mlčení, které tu bylo doposavad“, na řadu bodů ministerského plánu se ekonom dívá s pochybami, zda skutečně zafungují.

S jistou skepsí se dívá třeba na možnost, že by nezaměstnaní, kteří se rozhodnout podnikat a předloží smysluplný projekt, mohli získat od státu až 80 tisíc korun na rozjezd podnikání.

„Já osobně jsem k tomuto programu intuitivně poměrně skeptický a silně bych doporučoval, aby se ten program nejdříve velice pečlivě otestoval, ověřil, zda vůbec funguje, protože mám obavu, že to může být černá díra na peníze,“ konstatoval Münich.

Jako důvody uvedl třeba problém vyhodnocení toho, co je dobrý podnikatelský plán, nebo že by se lidé mohli kvůli možnosti získání příspěvku stát schválně nezaměstnanými.

7 bodů plánu MPSV
1. Podpora mladých a absolventů
2. Podpora zaměstnání matek a dlouhodobě nezaměstnaných
3. Kurzarbeit - Projekt Vzdělávejte se pro stabilitu
4. Chceš práci tam, kde žiješ? Rekvalifikuj se
5. Zaměstnej sám sebe. Buď OSVČ
6. Pomoz obci a neziskovým organizacím
7. Lepší rady a pomoc
Zdroj: www.mpsv.cz

Ministerský návrh počítá také s příspěvkem na místa pro absolventy. Zaměstnavatelé by mohli na zaměstnance do 30 let přijatého z úřadu práce dostávat od státu po dobu jednoho roku až 24 tisíc měsíčně.

„Tam bude velký problém v tom, že ten nástroj není vyzkoušený. Minimálně do té míry, jestli skutečně zvyšuje zaměstnatelnost lidí, kteří by jinak byli nezaměstnaní,“ uvedl Münich.

Jinak by to však mohl být dobrý program, protože usnadní praxi čerstvým absolventům. „Kdy zvýší zájem zaměstnavatelů poskytnout tu úvodní praxi, překonat to nejtěžší období na trhu práce těsně po škole,“ řekl ekonom.

Ministerstvo chce také podpořit zaměstnavatele, aby nabízeli zkrácené úvazky matkám s dětmi, lidem, kteří pečují o blízkou osobu, či dlouhodobě nezaměstnaným.

Plán počítá také s podporou vzdělávání a rekvalifikací či s příspěvkem na mzdy neziskovým organizacím, které zaměstnají uchazeče z úřadu práce.

Posledním bodem jsou „lepší rady a pomoc“. Znamená to, že by se měla zkvalitnit komunikace mezi institucemi a zlepšit nabídka pracovních míst, stejně jako práce s uchazeči o zaměstnání.

Jan Richter, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme