Mráz připravil slovenské zemědělce o miliardu korun, vláda jedná o pomoci

Slovenští ovocnáři a vinaři dělali, co mohli, ale proti mrazu byli krátcí. Stačilo pár mrazivých nocí a přišli o více než sedmdesát procent úrody a celkové škody se v přepočtu odhadují na miliardu korun. Na záchranu květů dokonce nasadili vrtulníky, ale nic nepomohlo. Slovenská vláda jim chce proto v tíživé situaci pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomrzlá vinná réva ve Velkých Bílovicích | Foto: Štěpánka Kadlečková

Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná spočítala, že nízké teploty pod bodem mrazu způsobily celkové škody v přepočtu kolem jedné miliardy korun.

Sadaři dělali, co mohli, mezi stromy hořely parafinové louče i balíky slámy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy slovenských sadařů se zajímal tamní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Bohatší firmy s větším rozpočtem zase nasazovaly vrtulníky, které přelétávaly nad velkými sady a tlačily teplejší vzduch k zemi. Mrazy přesto spálily většinu květů.

Ve vládě lobbuje za ovocnáře ministryně zemědělství Gabriela Matečná, která musí nejdříve přemluvit šéfa státní kasy, aby našel peníze.

„Budeme o tom s panem ministrem diskutovat. On ví, které, řekla bych, kapsy jsou ještě plnější a do kterých bychom mohli nahlédnout. Možná že jeden takový tip mám i já. O výši budeme mluvit později,“ poznamenala Matečná.

Slováci se kvůli současné situaci bojí zdražování a šanci cítí zemědělci z Polska. „Určitě nebude stoupat na více než 15 procent,“ uklidňuje spotřebitele prezident Ovocnářské unie SR Marián Varga, že zdražení nebude nijak zásadní. A to právě kvůli konkurenci ze zahraničí.

Mrazy zničily velkou část úrody ovoce, meruňky možná nebudou. Pomrzlo i víno

Číst článek

Petr Vavrouška, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme