Murdoch převezme vysílání televize Sky, dostal zelenou z Bruselu

K úplnému převzetí evropského placeného televizního vysílání Sky dala v pátek souhlas Evropská komise. To nyní získá americká skupina mediálního magnáta Ruperta Murdocha 21st Century Fox. Za zbylé akcie zaplatí přes 360 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rupert murdoch, 21st century fox | Zdroj: Reuters

Evropská komise dnes uvedla, že transakce nevyvolává obavy ohledně hospodářské soutěže, protože firmy Fox a Sky v Evropě působí převážně na rozdílných trzích. Transakci ještě posuzují britští regulátoři, kteří zkoumají, zda by Murdoch nezískal příliš velkou kontrolu nad britskými médii. Americká firma v televizi Sky dlouhodobě vlastní 39 procent akcií a za zbytek podniku zaplatí 11,7 miliardy liber (zhruba 362 miliard Kč).

Společnost Fox byla součástí Murdochovy skupiny News Corporation, která už před šesti lety usilovala o koupi celé tehdejší BSkyB, což je dnešní Sky. Od tohoto záměru ale ustoupila kvůli skandálu kolem odposlechů, jež praktikoval bulvární týdeník News of the World z Murdochovy skupiny. News Corporation se v roce 2013 rozdělila do dvou samostatných společností - vydavatelská část si ponechala název News Corporation a vlastní mimo jiné několik britských deníků, zábavní část dostala jméno 21st Century Fox.

Podnik 21st Century Fox, který vlastní kabelové sítě Fox News a FX, vysílací kanál Fox a velké hollywoodské filmové studio, převzetím získá distributora v Evropě. Sky má asi 22 milionů zákazníků v Británii, Irsku, Německu, Itálii a Rakousku.

Britská mediální společnost British Sky Broadcasting Group (BSkyB) v roce 2014 převzala za 5,3 miliardy liber placené televize Sky v Německu a v Itálii. Stala se tak největší skupinou placených televizí v Evropě a po těchto akvizicích svůj název zkrátila na Sky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme