Rozhodněte o námitkách Kapsche, nařídil soud antimonopolnímu úřadu ve sporu o tendr na mýtné

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se musí do 9. září vypořádat s námitkami firmy Kapsch proti mýtnému tendru. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který tak vyhověl žalobě společnosti na nečinnost úřadu. Soud v květnu přikázal antimonopolnímu úřadu znovu prošetřit podmínky soutěže na mýto. Úřad sdělil, že se verdiktem soudu bude řídit, i když lze podle něj pochybovat o smysluplnosti takového rozhodování, když tendr na výběr mýtného skončil.

Aktualizováno Brno/Praha (Aktualizováno: 14:58 12. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Firma Kapsch podala námitky proti podmínkám a průběhu tendru loni, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je však nakonec zamítl. Rakouská firma následně proti tomu podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

Vnitro žaluje antimonopolní úřad. Vadí mu zrušení tendru na policejní auta za dvě miliardy

Číst článek

Antimonopolní úřad sice po květnovém rozhodnutí soudu řízení o námitkách Kapsche znovu zahájil, krátce na to ho však předseda Petr Rafaj přerušil. Úřad chtěl počkat na rozhodnutí o kasační stížnosti, kterou proti rozhodnutí podal.

Podle úřadu je verdikt v rozporu s jiným rozhodnutím soudu, a je tak nutné počkat na rozhodnutí o kasační stížnosti.

Bude ji řešit Nejvyšší správní soud, který však už dříve zamítl žádost úřadu o odklad účinnosti rozhodnutí. Kapsch kvůli tomu v červenci podal k soudu další žalobu na nečinnost úřadu.

Krajský soud minulý týden v pátek při řešení údajné nečinnosti úřadu rozhodl, že podání kasační stížnost, která nemá odkladný účinek, není důvodem pro nepokračování ve správním řízení.

Silničáři obviňují Kapsch z nesoučinnosti. K mýtnému systému bude potřeba úložiště za 15 milionů

Číst článek

„Další soudní rozhodnutí v řadě poukázalo na pohrdání předsedy Rafaje a celého jeho úřadu zákony a pravomocnými rozsudky, když se jim to právě hodí,“ okomentoval rozhodnutí soudu mluvčí Kapsche David Šimoník.

Antimonopolní úřad ve své reakci na nejnovější rozhodnutí soudu uvedl, že se jím bude řídit.

Lze ale podle něj pochybovat o smyslu takového rozhodování ve chvíli, kdy tendr skončil a případný nezákonný postup státu nelze žádným opatřením napravit.

„Zákon o zadávání veřejných zakázek jasně hovoří o nutnosti zastavit správní řízení, pokud zadavatel v jeho průběhu uzavřel smlouvu na plnění předmětu veřejné zakázky. Květnový rozsudek Krajského soudu v tomto ohledu zákonu neodpovídá,“ uvedl v pondělí mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Spor o tendr na mýto

Úřad se vedle námitek proti mýtné soutěži musí znovu zabývat také smlouvou mezi státem a vítězem tendru konsorciem CzechToll/SkyToll. Soud o tom rozhodl v samostatném řízení v červenci.

„I tady s napětím očekáváme, zda budou úředníci antimonopolnímu úřadu konat podle rozsudku, nebo budou kličkovat a riskovat případné právní postihy související s mařením spravedlnosti,“ dodal Šimoník.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, stejně jako ministerstvo dopravy a CzechToll, proti tomuto rozhodnutí podali další kasační stížnost s žádostí o odklad.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun. Náklady na provoz činily zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

Satelitní systém zaváděný vítězem nového tendru nahradí dosavadní mikrovlnnou technologii a rozšíří se na dalších 900 kilometrů silnic první třídy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme