Mzdy drží Česko na východě Evropy, průměr EU je téměř třikrát vyšší

Lidé v Česku vydělávají téměř o dvě třetiny méně, než je průměr Evropské unie. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek vydal Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny (ilustr. obr.) | Foto: Miroslav Zimmer

Roční průměrná mzda v České republice byla 345 tisíc korun, což je 37 % průměru Evropské unie. V té se roční průměr pohybuje kolem částky 930 tisíc. Dle slov Dalibora Holého z českého statistického úřadu jsme sice standardní evropskou ekonomikou, ale statistiky ukazují, že z hlediska příjmů Česko stále patří do východní Evropy. Pokud jde o rozdíly ve mzdách, jsou také výraznější, než je na Západě zvykem.

„Na druhou stranu proti Bulharům máme dvojnásobek. I ve visegrádské čtyřce, která je nám bližší, jsme pořád nejlepší, ale Slovensko nás rychle dohání,“ dodává. Nyní dle statistik obhajujeme 19. pozici v žebříčku EU. Právě ve zmíněném Bulharsku je průměrná mzda vůbec nejnižší. Na opačném konci žebříčku se umístilo Lucembursko.

Kupní síla průměrné mzdy v ČR je přitom na úrovni 59 % průměru EU. Hrubý domácí produkt v paritě kupní síly byl přitom v ČR v roce 2014 na 86 procentech průměru EU. „Vzhledem k této vyšší konkurenceschopnosti a silnějšímu výkonu ekonomiky je zde prostor pro rychlejší zvyšování mezd. K tomu dochází v posledních dvou letech,“ uvedl Holý. Podobně jako ČR je na tom podle něj Litva. „Dalo by se tedy říci, že Češi a Litevci jsou dříči, kteří zvyšují HDP, ale berou za to nižší mzdy,“ dodal.

Sběr dat v EU prováděl Eurostat na základě sociálního nařízení EU. Úřad získal záznamy o 127 milionech zaměstnanců. V rámci sběru dat Eurostat nesledoval plošně zemědělství a nepovinně údaje poskytovala veřejná správa a podniky menší než s deseti zaměstnanci.

Průměrná mzda stoupla o čtyři procenta, růst čekají analytici i v dalších měsících

Číst článek

ČTK, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme