Mzdy loni rostly nejméně za poslední čtyři roky

Reálné mzdy - tedy mzdy po odečtení inflace - se loni zvyšovaly nejpomaleji za poslední čtyři roky, a to o méně než 4 procenta. Nejpomaleji šly v uplynulém roce nahoru výdělky ve zdravotnictví a v sociální péči. Naopak nejvíc si polepšili lidé v bankovním sektoru. Víc se přidávalo také v podnikatelské sféře a ve firmách se zahraničními vlastníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Konkrétní čísla za rok 2004 Radiožurnálu řekla Jana Bondyová z Českého statistického úřadu. "Průměrná nominální mzda dosáhla výše 18.035 korun a v meziročním srovnání se zvedla o 6,6 procenta, v absolutní částce je to o 1.116 korun. Reálná mzda, která je očištěná o vliv inflace, se zvýšila o 3,7 procenta."

Rychleji mzdy rostly v podnikatelské sféře, a to o 6,9 procenta. V nepodnikatelském sektoru to bylo o 5,7 procenta.

Odborníci loňský pomalý růst očekávali, odpovídá podle nich produktivitě práce. Analytik ČSOB Petr Dufek k průměrným 18.035 korunám dodává: "Asi dvě třetiny zaměstnanců této úrovně průměrné mzdy ani nedosahují. Čili je to tak trochu fiktivní číslo, ta situace jednotlivých lidí a jednotlivých zaměstnanců ve firmách se velmi liší."

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme