Mzdy v České republice postupně rostou

Naše platy se ve třetím čtvrtletí opět o něco zvýšily. Průměrná hrubá mzda oproti loňsku vzrostla o 1100 korun na 18 833 korun měsíčně. Ve srovnání s druhým čtvrtletím se ale zvýšila jen o 87 korun. Oznámil to Český statistický úřad. Nejvíce přitom rostly platy ve veřejné správě, naopak pomalu se zvyšovaly v ubytování a stravování, v obchodě a opravách motorových vozidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Podle hlavního ekonoma Volksbank Vladimíra Pikory už se téměř smazaly rozdíly mezi průměrnou mzdou ve veřejné a soukromé sféře.

"Za tímto vývojem stojí to, že mzdy ve veřejné sféře rostou rychleji než v podnikatelské sféře. Zatímco zaměstnanci v podnikatelské sféře si polepšili o 5,5 procenta, zaměstnanci ve státní sféře o téměř 9 procent. Zatímco za růstem mezd v podnikatelské sféře stojí to, jak se podnikům daří a zda si mohou dovolit zvyšovat mzdy, za vývojem mezd ve veřejné sféře stojí rozhodnutí politiků. Vezmeme-li v úvahu to, že se blíží volby, není se tedy čemu divit, že mzdy ve státní sféře rostou rychleji než v podnikatelské sféře," řekl Českému rozhlasu Pikora.

Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku jsme si díky růstu mezd vydělali v průměru o 6,2 procenta více než loni. Podle Vladimíra Pikory je vidět, že každým rokem postupně bohatneme: "Vezmeme-li v úvahu i to, že v tomto období rostly také ceny, tak jsme si reálně mohli za svou práci koupit o 4,2 procenta více než před rokem. Reálně nám mzdy rostly rychleji než v předešlém čtvrtletí."

Pikora ale upozorňuje, že většina lidí u nás průměrné mzdy nedosahuje. Nejedná se totiž o nejčastěji se objevující mzdu, ale o statistický průměr.

"Nejčastější mzda je nižší. Průměrná mzda je vychýlená směrem nahoru, protože započítává i velmi ojedinělé zato však velmi vysoké příjmy některých lidí. Více než dvě třetiny pracujících pobírají mzdu, která je nižší než je mzda průměrná. V některých regionech se to přibližuje až ke třem čtvrtinám," dodává Pikora.

Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme