Na akciových trzích vládne dobrá nálada i negativní sentiment

Vienna Insurance Group hospodařila ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem na úrovni 83,3 milionu eur. Pojišťovna obchodovaná na pražské burze tím podle agentury Bloomberg zaostala za očekáváním trhu o necelé tři miliony eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská burza | Foto: Marián Vojtek

Pro trh ale bude i dnes mnohem důležitější než toto číslo přetrvávající dobrá nálada na světových trzích. Tu včera odstartovala Amerika, od které převzala štafetový kolík Asie.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz se domnívá, že zklamání ze zisku Vienna Insurance Group je nepatrné. "Hrubé pojistné i čisté přijaté pojistné, tedy položky, ze kterých společnost obrazně žije, rostou a docela výrazně. Z tohoto hlediska je to tedy pozitivní, i když zisky rotou pomaleji než v minulých letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz hodnotí situaci na akciových trzích

Vienna Insurance Group si včera připsala 1,2 procenta, tedy méně než byl průměrný zisk trhu - index PX posílil o 2 procenta. "Pojišťovna je trochu ve stínu bankovních titulů, takže poklesy i zisku jsou u těchto akcií nižší. Duhou věcí je, že jde o duální listing, primární informací je obchodování ve Vídni," připomněl Hlinomaz, podle něhož bude dnes celý trh korigovat.

Včerejší optimismus vynesl americký Dow - jeden z klíčových ukazatelů - na letošní rekord 10 227 bodu. Petr Hlinomaz očekává volatilní, zvlněné obchodování.

Na trhu je mnoho negativního sentimentu, který upozorňuje, že trh je nadhodnocený kvůli podpůrným opatřením. Zastánci růstu však tato opatření považují za nutná a podle nich předznamenávají stabilizaci.

Výhled může ovlivnit z pohledu domácího trhu klíčové společnosti - Telefonicu a ČEZ. Hlinomaz se domnívá, že zvyšování propojovacích poplatků mobilního segmentu a úspory na straně klientů zřejmě budou tlačit zisk dolů. U ČEZu jde o potvrzení cesty k 50 miliardám ročního zisku..

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme