Na fóru v Davosu se bude debatovat o dluhové krizi nebo vzestupu Číny

Dluhová krize eurozóny nebo vzestup Číny jsou některá témata letošního Světového ekonomického fóra. To dnes začíná ve švýcarském horském letovisku Davosu. Fóra se pravidelně účastní špičky světové politiky, ekonomiky a byznysu. Pozvánku dostal jediný Čech: ekonom z Univerzity Karlovy a ČSOB Tomáš Sedláček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel davoského fóra Klaus Schwab | Foto: Reuters

Tomáš Sedláček bude mluvit například o hledání nového modelu světové ekonomiky. Jedním z témat letošního fóra jsou totiž i skutečné nebo domnělé problémy současného kapitalismu.

Do Davosu přijede německá kancléřka, francouzský prezident, americký ministr financí, ale třeba i šéf ropné firmy Shell.

Účast v Davosu je skutečně elitní, přesto se ani v náznaku nedá počítat s tím, že tisíce diskutujících nějaký problém opravdu vyřeší. A právě to schůzkám v Davosu vyčítají jejich kritici. Kromě toho jim vadí i údajně přílišný důraz na ekonomiku a její růst.

Organizátoři si některé výtky vzali k srdci a postupem let přidali témata jako boj s chudobou nebo klimatické změny. O nich v alpském Davosu několikrát mluvil i tehdejší britský premiér Tony Blair. A bral to s humorem.

Podle některých ekonomů je kapitalismus v současné podobě neudržitelný

Číst článek

Vrstvami sněhu a ledu se letos prokousávali i ti nejradikálnější kritici davoského fóra. Ve městě vybudovali iglů, ve kterém chtějí kempovat několik dní. Světové ekonomické fórum je pro ně ztělesněním arogantního kapitalismu, kterému by se lidé měli postavit.

„Vždycky když mám někde mluvit o globálním oteplování, musím se nejdřív prokousat sněhem a ledem,“ vtipkoval Blair.

„Přejeme si, aby sem tento týden dorazilo co nejvíc lidí,“ říká mladý aktivista z hnutí Occupy Davos. To se inspirovalo mladými lidmi, kteří se loni snažili obsadit newyorské finanční centrum Wall Street.

V Davosu to ale asi nebude mít jednoduché: „Lidé asi ještě nepochopili, že mají sílu na to, aby svůj osud určovali sami,“ stěžuje si mladík.

Davos tedy musí počítat s protesty, ale mediální zájem se bude soustředit hlavně na to, co řeknou vlivní. Šéfové velkých firem tu loni prorokovali, že rok 2011 bude pro světovou ekonomiku velmi úspěšný. Hloubka dluhové krize v eurozóně ale překvapila i je. Letos zřejmě uslyšíme o poznání skeptičtější předpovědi.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme