Na nové sociální bydlení lze získat dotaci až 500 tisíc korun

S podporou výstavby sociálních nájemních bytů, určených především pro lidi s nízkými příjmy nebo dalšími sociálními handicapy, přichází ministerstvo pro místní rozvoj. Jejich stavitelům se tak otevírá možnost získat státní dotace až půl milionu korun na nový byt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

novostavba | Foto: Marián Vojtek

Jaké novinky státní dotace na sociální bydlení přináší, vysvětlil Radiožurnálu Pavel Rakouš z ministerstva pro místní rozvoj:

"Nové nařízení vlády na podporu výstavby sociálních bytů umožňuje výstavbu všem investorům, nikoliv jenom obcím, jak to bylo doposud, umožňuje poskytovat dotaci individuálně na každý byt a zajišťuje bydlení na dobu deseti let pro rodiny, které mají limitované příjmy," uvedl.

Dotace ze státního fondu rozvoje bydlení bude poskytována na každý byt. Rozdíl ve výši ale bude v tom, jestli se investor rozhodne pro rekonstrukci stávajících prostor, nebo stavbu bytu zcela nového.

"Je daná částkou 6500 korun na jeden metr čtvereční, zároveň však nesmí za celý byt přesáhnout částku 500 tisíc korun na jednu bytovou jednotku. Pokud vznikne byt ve starší nemovitosti, tak je limitní částka 5500 korun na metr čtvereční a zároveň to je 420 tisíc korun na jednu bytovou jednotku," upřesnil Rakouš.

Byty jsou určené sociálně slabým i zdravotně handicapovaným

Investoři, kterými nově nebudou jen obce, ale i právnické a fyzické osoby, dostanou peníze pouze na krytí části nákladů. "Podpora nesmí přesáhnout 30 procent celkových investičních nákladů. Ovšem výhodou pro stavbu ve formě rekonstrukce starších prostor je to, že do celkových investičních nákladů mohu dát i hodnotu nemovitosti před rekonstrukcí," doplnil Rakouš.

Mezi další podmínky pro stavitele patří například to, že investor nesmí mít dluhy vůči veřejným rozpočtů a pozemek musí být v jeho vlastnictví. V případě, že bude stavět více než deset sociálních bytů, musí být nejméně jeden upravitelný pro zdravotně postiženého nebo nepohyblivého člověka.

Nájemníky si nově může vybírat i sám investor. Sociální byty jsou nicméně podle Pavla Rakouše určeny dvěma skupinám obyvatel: "První je standardní nájemní domácnost, která má přesně definovanou úroveň příjmů, to je přímo dáno určitým koeficientem, a potom domácnosti, ve kterých žije někdo, kdo má další handicap, například zdravotní nebo jiný. Tam je to poněkud volnější, více se přihlíží spíše k tomuto dalšímu handicapu, který zabraňuje člověku, aby si zcela volně mohl najít na trhu bydlení byt, jaký potřebuje."

Dotace na sociální bydlení, které už schválila vláda, bude stavitelům poskytovat Státní fond rozvoje bydlení. Zde se také investoři dozví podmínky pro jejich získání.

Přečtěte si také:
Nové sociální dávky by mohly urychlit deregulaci nájemného
Ministerstvo práce a majitelé domů připravují zákon o sociálním bydlení
Podle ombudsmana v Česku chybí sociální byty

Martin Hromádka, Kateřina Roszová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme