Na opravy panelových domů půjde další miliarda

Vláda schválila návrh ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, díky kterému se znovu rozběhne program dotací na zateplení a modernizaci bytových domů. Kabinet pošle do Státního fondu rozvoje bydlení miliardu korun, krok ještě musí odsouhlasit poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rekonstrukce panelového domu | Foto: Marián Vojtek

Státní fond rozvoje bydlení dostane jednu miliardu korun a obnoví tak přijímaní žádostí o úrokové dotace, které loni kvůli nedostatku peněz zastavil.

Podle premiéra Petra Nečase jde o návrh, na kterém se vláda shodla už na poradě ekonomických ministrů:

Přehrát

00:00 / 00:00

Paneláky.mp3

„Půjde především o program Nový panel, kde jsme se shodli na variantě, ve které se výdaje na pokračování tohoto programu v letošním roce ve výši 83 milionů korun.“

„Bylo doporučeno, aby 50 milionů poskytlo ministerstvo financí z vládní rozpočtové rezervy, zbytek uhradí ministerstvo pro místní rozvoj ze své kapitoly. Zároveň změna rozpočtu určuje limit pro nově uzavírané smlouvy v letošním roce smlouvy. Půjde o jednu miliardu korun,“ oznámil Nečas.

Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse se miliarda postupně rozdělí během příštích 12 let.

„Částka přinese aktivaci finančních zdrojů vlastníků bytových jednotek ve výši zhruba 3 miliard korun. Celkový objem investic bude tak kolem 4 miliard korun, což znamená 4 tisíce pracovních míst a 30 tisíc revitalizovaných bytů nejen v panelových domech,“ říká Kalous.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bydlení - Wágner, Kalous.mp3

Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že program Nový panel je ekonomicky výhodný. Jedna miliarda korun vložená na modernizace a zateplování domů prý v dalších letech přinese do státního rozpočtu 1,5 miliardy korun na daních.

„V horizontu příštích dvou let lze očekávat příjem ve státním rozpočtu v objemu 1,3 až 1,5 miliard, z tohoto pohledu je program velmi zajímavý,“ říká Kalous.

Žádosti bude přijímat Českomoravská záruční a rozvojová banka od pondělí 4. dubna, ale rozhodnutí o přidělení jednotlivých podpor bude možné realizovat až po schválení rozhodnutí poslanci.

Program je otevřen všem vlastníkům bytových domů.

„Nemusí to být jen domy panelové, program byl otevřen i pro nepanelové domy. A je úplně jedno, jestli je vlastníkem obec, bytové družstvo, soukromá osoba, právnická nebo fyzická osoba nebo zda byly byty rozděleny do jednotek,“ říká ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner.

Za deset let trvání programu Panel vyplatila státní pokladna téměř 13 miliard korun. Kvůli nedostatku peněz ho ale v loni přerušila.

Milan Kopp, Jana Gulda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme